Amnesty International w obronie więźniów Guantanamo
Zamknąć Guantanamo! - pod takim hasłem odbył się w Warszawie protest Amnesty International przeciw więzieniu, bez sądowych wyroków, w amerykańskiej bazie wojskowej w Zatoce Guantanamo na Kubie ok. 300 więźniów.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/zamknac-guantanamo-6038709169124481g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/zamknac-guantanamo-6038709169124481g )
Zamknąć Guantanamo
Podobne demonstracje odbyły się w piątek na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Paragwaju i na Filipinach. Podczas protestów działacze AI zbierali podpisy pod petycjami w sprawie więzionych w amerykańskiej bazie.
Guantanamo stało się ikoną bezprawia, do jakiego dochodzi podczas wojny z terroryzmem - powiedział organizator akcji w Warszawie, Tomasz Rudziński. Przypomniał, że w piątek przypada szósta rocznica pierwszych transferów więźniów do tej bazy.
W Warszawie kilku działaczy AI zbierało podpisy w sprawie Libijczyka Abdula Hamida Al-Ghizzawi. Mężczyzna ten choruje na gruźlicę i żółtaczkę. Przetrzymywanie w ciasnej, ciemnej celi i brak opieki medycznej pogarsza stan jego zdrowia. Apelujemy o jego przeniesienie i zapewnienie humanitarnych warunków - wyjaśnił Rudziński.
Organizatorzy protestu przygotowali inscenizację - dwóch mężczyzn wcieliło się w role żołnierzy amerykańskich torturujących więźniów.
Jak podaje AI, wobec więźniów z Guantanamo stosuje się takie metody przesłuchiwania jak: przymusowe stanie, pozbawianie snu, narażanie na hałas i zmuszanie do przebywania nago. Więźniowie prowadzą strajki głodowe, zanotowano ok. 40 przypadków prób samobójczych; samobójstwo popełniło czterech mężczyzn.
Amnesty International jest międzynarodową organizacją pozarządową powstałą w 1961 roku, walczącą o prawa człowieka poprzez pokojowe akcje obywatelskie. Apeluje m.in. o uczciwe i sprawiedliwe procesy sądowe, sprzeciwia się torturom, karze śmierci i pozasądowym egzekucjom.