Amnesty International potępia burzenie palestyńskich domów
Amnesty International wezwała władze Izraela
do zaprzestania niszczenia domów Arabów zamieszkałych w Izraelu i
Palestyńczyków na terenach okupowanych, w ramach represji i
odpowiedzialności zbiorowej.
W raporcie opublikowanym w Londynie, AI stwierdza, że w okresie ostatnich 3,5 lat izraelskie siły zbrojne zniszczyły ponad 3 tys. domów, pozbawiając dziesiątki tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci dachu nad głową i środków do życia.
"Podstawy, na które powołują się Izraelczycy dla uzasadnienia zburzenia domu są zbyt szerokie i oparte na dyskryminacyjnej wobec ludności arabskiej i palestyńskiej polityce i praktykach" - stwierdza raport.
Z danych ONZ, na które powołuje się raport wynika, że w ostatnich trzech latach w strefie Gazy zrównano z ziemią 2 tys. domów i zniszczono 10% ziemi uprawnej. Na terenach Zachodniego Brzegu zniszczono co najmniej 600 domostw, a 90% muru oddzielającego Izrael od okupowanych terenów palestyńskich wznoszone jest na ziemi formalnie będącej własnością palestyńską.
"Na terenach okupowanych, domy są często równane z ziemią w charakterze zbiorowej kary za palestyńskie ataki, lub w celu ułatwienia ekspansji nielegalnych izraelskich osiedli. Obie te praktyki stoją w sprzeczności z prawem międzynarodowym, a niektóre akty kwalifikują się jako zbrodnie wojenne" - podkreśla AI w swoim raporcie.
Dokument stwierdza dalej, że dyskryminujące praktyki władz izraelskich odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i wydawanie zezwoleń budowlanych, czynią praktycznie niemożliwym uzyskanie wymaganych pozwoleń przez arabską ludność zamieszkałą na terenie Izraela i Palestyńczyków na terenach okupowanych.
AI uwypukla fakt, iż władze przystępują do wyburzania domów bez ostrzeżenia, lub z bardzo krótkim wyprzedzeniem, co oznacza, że ci, których spotyka taki los tracą cały dobytek i muszą opuścić dom, by ujść z życiem. W większości przypadków poszkodowani nie mogą zaskarżyć decyzji władz do sądu, lub odwołać się od niej.
AI wzywa Izreal do zaprzestania takich praktyk, jak też do wstrzymania osadnictwa żydowskiego na terenach okupowanych i przerwania budowy muru oddzielającego Izrael od terenów okupowanych.
Do władz palestyńskich Amnesty apeluje o położenie kresu samobójczym atakom na izraelską ludność cywilną.