Amnesty International: głodząc cywilów syryjski rząd popełnia zbrodnie wojenne
Syryjski rząd popełnia zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, głodząc palestyńskich i syryjskich cywilów w oblężonym przez syryjskie siły reżimowe przedmieściu Damaszku, Jarmuk - alarmuje w najnowszym raporcie Amnesty International.
Dokument opublikowano przed trzecią rocznicą wybuchu konfliktu w Syrii. Jak podkreślają autorzy opracowania, od zacieśnienia blokady sił reżimowych w lipcu 2013 roku ok. 200 ludzi zmarło na tym przedmieściu w wyniku chorób związanych z niedożywieniem. 128 osób zostało zagłodzonych na śmierć w wyniku katastrofalnego kryzysu humanitarnego - twierdzi AI.
Organizacja szacuje, że co najmniej 60 proc. mieszkańców Jarmuku cierpi z powodu niedożywienia. Mieszkańcy opowiadali AI, że od miesięcy nie jedli warzyw i owoców. Ceny podstawowych produktów żywnościowych poszybowały w górę - za kilogram ryżu trzeba płacić nawet 100 USD.
- Syryjskie siły popełniają zbrodnie wojenne, traktując głodzenie cywilów jako broń. Wstrząsające relacje rodzin zmuszonych do jedzenia psów i kotów oraz cywilów atakowanych przez snajperów w czasie poszukiwania jedzenia, stały się zbyt dobrze znanymi elementami straszliwej opowieści, która zmaterializowała się w Jarmuku - mówi Philip Luther, dyrektor AI na Bliski Wschód i Afrykę Północną.
Jak zwraca uwagę przedstawiciel organizacji, oblężenie Jarmuku stanowi "zbiorową karę dla ludności cywilnej".
W raporcie napisano, że siły rządowe wielokrotnie atakowały, w tym z powietrza, obiekty cywilne jak szkoły, szpitale czy meczet w Jarmuku.
Siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara Al-Asada blokują zdominowane przez palestyńskich uchodźców przedmieście, aby wyrugować stamtąd rebeliantów i ukarać cywilów za udzielanie im schronienia. Wysiłki na rzecz ustanowienia rozejmu w Jarmuku, aby umożliwić dostawy jedzenia dla głodujących mieszkańców, kilkakrotnie się załamały. Według ONZ w dalszym ciągu jest tam uwięzionych ok. 20 tys. ludzi - palestyńskich i syryjskich uchodźców.
Obóz został utworzony dla palestyńskich uchodźców po wojnie izraelsko-arabskiej z 1948 roku; w połowie 2012 roku obóz stał się sceną zaciętych walk, gdy przeniknęli do niego antyasadowscy rebelianci.