Trwa ładowanie...
d4bgd6s

Amnestia już obowiązuje. Dziemianczuk może wracać

Amnestia, którą ogłoszono w związku z 20. rocznicą uchwalenia konstytucji Federacji Rosyjskiej, już obowiązuje, gdyż jej tekst - jak piszą rosyjskie media - opublikowano w środę wieczorem na oficjalnym portalu informacji prawnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Dziemianczuk
Tomasz Dziemianczuk (PAP/EPA, Fot: Angela Kolyada)
d4bgd6s

Opublikowanie uchwały o amnestii na oficjalnym portalu jest uważane za oficjalną publikację tego aktu normatywnego, przyjętego wcześniej tego dnia przez Dumę Państwową - niższą izbę rosyjskiego parlamentu.

Wcześniej zapowiadano, że opublikowanie uchwały o amnestii nastąpi w piątek.

Projekt amnestii opracowała na polecenie głowy państwa Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji.

d4bgd6s

Szacuje się, że z dobrodziejstwa amnestii skorzysta około 25 tys. osób, w tym aktywiści Greenpeace'u, zatrzymani po proteście na Morzu Barentsa i oskarżeni przez Komitet Śledczy FR o chuligaństwo, a także członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot, odbywające kary dwóch lat łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni.

W środę rano Duma przyjęła poprawkę do przedłożonego przez prezydenta Władimira Putina projektu uchwały, przewidującą objęcie tym aktem nie tylko skazanych za chuligaństwo, ale także podejrzanych i oskarżonych o takie przestępstwo. Dzięki temu działacze Greenpeace'u mogą skorzystać z amnestii już z chwilą podania uchwały izby niższej parlamentu Rosji do publicznej wiadomości, a nie dopiero po ewentualnym wyroku sądu.

W wypadku chuligaństwa (artykuł 213 kodeksu karnego FR) - a o taki czyn oskarżono 30 ekologów, w tym obywatela Polski Tomasza Dziemianczuka - projekt Putina nie przewidywał bowiem możliwości umorzenia śledztwa. Przewidywał natomiast darowanie kary za takie przestępstwo. Jeśli Duma nie skorygowałaby tego punktu - co uczyniła w porozumieniu z Kremlem - aktywiści Greenpeace'u musieliby czekać w Rosji na proces i ewentualny wyrok sądu.

Uchwała umożliwia zwolnienie z odbywania kary lub odpowiedzialności karnej osób niepełnoletnich, kobiet wychowujących małe dzieci, kobiet ciężarnych, kobiet w wieku powyżej 55 lat, mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, inwalidów I i II grupy oraz osób mających zasługi dla Federacji Rosyjskiej.

Amnestia nie obejmie czynów, za które na pięć lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat skazany został jeden z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny i za które od ponad 10 lat przebywa w więzieniu krytyk Kremla, były prezes koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew.

Zobacz także: Dziemianczuk opuszcza rosyjski areszt

d4bgd6s

Podziel się opinią

Share
d4bgd6s
d4bgd6s