Amerykańskie siły w Polsce? - Rosja żąda wyjaśnień
Federacja Rosyjska zażądała od Stanów Zjednoczonych wyjaśnień w sprawie planowanego stacjonowania sił powietrznych USA w Polsce - poinformował rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz. Z kolei prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że jedną z rozbieżności w relacjach między Moskwą a Waszyngtonem jest sprawa systemu antyrakietowego w Europie. Rosyjski przywódca rozmawiał w Rzymie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.
Gości z Rosji i Stanów Zjednoczonych przyjął premier Włoch Silvio Berlusconi po uroczystej paradzie w centrum Rzymu z okazji Święta Republiki.
Na konferencji prasowej Miedwiediew podkreślił: są "z amerykańskimi przyjaciółmi punkty, w których jesteśmy bliscy, ale są i rozbieżności". Wśród tych ostatnich wymienił system antyrakietowy w Europie.
Tego samego dnia o stosunkach amerykańsko-polsko-rosyjskich mówił rzecznik MSZ Rosji.
- Uważnie obserwowaliśmy i będziemy obserwować tę sytuację. Poprosiliśmy naszych kolegów o dodatkowe informacje, aby mieć precyzyjniejszy obraz tego, co się dzieje - oświadczył Łukaszewicz na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie.
- Czynnik ten, naturalnie, będziemy uwzględniać w relacjach z USA i NATO, a także przy ocenie naszych potrzeb w sferze obrony narodowej - zastrzegł rzecznik.
Polsko-amerykańska współpraca wojskowa, w tym stała obecność sił powietrznych Stanów Zjednoczonych w Polsce, była jednym z tematów ubiegłotygodniowych rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska z prezydentem USA Barackiem Obamą w Warszawie.
Przewiduje się, że pododdział amerykańskich sił powietrznych ma na stałe stacjonować w jednej z polskich baz. Według nieoficjalnych informacji, chodzi o 20 osób wojskowego personelu obsługującego samoloty. Amerykańskie myśliwce F-16 oraz samoloty transportowe C-130 mają zaś być obecne w Polsce rotacyjnie.
Wstępne ustalenia mówią o pięciu maszynach raz na kwartał. Zarówno liczba amerykańskich wojskowych, jak i samolotów może z każdym rokiem być zwiększana.
Z Moskwy Jerzy Malczyk