Amerykański rząd chroni żołnierzy przed oskarżeniami o zbrodnie
Administracja prezydenta George'a W. Busha zabiega w Kongresie USA o podjęcie działań, które uchroniłyby żołnierzy amerykańskich i ich przełożonych przed ewentualnymi oskarżeniami o zbrodnie wojenne, grożącymi na podstawie amerykańskiej ustawy z 1996 roku - podał piątkowy "Washington Post".
Uchwalona wtedy tzw. Ustawa o Zbrodniach Wojennych przewiduje kary za naruszenie Konwencji Genewskich o prawach jeńców wojennych, w tym nawet karę śmierci w wypadku, gdyby jeniec zmarł w amerykańskim areszcie wojskowym w wyniku brutalnego traktowania.
Groźba ścigania żołnierzy na mocy tej ustawy pojawiła się dopiero niedawno, kiedy Sąd Najwyższy USA zdecydował, że podejrzani o terroryzm obcokrajowcy przetrzymywani w amerykańskich więzieniach wojskowych podlegają ochronie wynikającej z Konwencji Genewskich. Poprzednio rząd USA odmawiał im statusu jeńców wojennych.
Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości Alberto Gonzales rozmawia z republikańskimi ustawodawcami w Kongresie, aby ich przekonać o konieczności uchwalenia ustawy, która chroniłaby wojskowych oskarżanych o brutalne traktowanie czy torturowanie jeńców w wojnie z terroryzmem.
Może to dotyczyć setek żołnierzy, którym zarzucono maltretowanie jeńców. Według organizacji obrony praw człowieka Human Rights First, co najmniej 35 podejrzanych o terroryzm zmarło wskutek brutalności ich strażników w aresztach kierowanych przez wojsko lub CIA.
Tomasz Zalewski