Trwa ładowanie...
dgafxzb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Amerykański Navy SEAL zginął w ataku IS w Iraku

• Amerykański komandos zginął w Iraku
• Został zabity podczas ataku dżihadystów z Państwa Islamskiego
• Chodzi o członka elitarnych sił specjalnych Navy SEALs
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bojownicy ISIS w Syrii
Bojownicy ISIS w Syrii (Twitter)
dgafxzb

Członek elitarnej amerykańskiej jednostki komandosów Navy SEALs został zabity we wtorek na północy Iraku podczas ataku dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) wymierzonego w siły kurdyjskie - poinformowali przedstawiciele amerykańskich władz.

Jest on trzecim amerykańskim żołnierzem, który zginął w wyniku "wrogiego ostrzału" od rozpoczęcia w 2014 roku przez dowodzoną przez USA koalicję kampanii mającej na celu zniszczenie IS. Przebywający w Niemczech minister obrony USA Ash Carter potwierdził śmierć żołnierza.

Chcący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony powiedział, że chodziło o członka elitarnych sił specjalnych Navy SEALs. Biorą oni udział w ryzykownych misjach, a także są doradcami wojskowymi; Pentagon na ogół zachowuje dyskrecję co do działalności tych sił. To właśnie wyspecjalizowana jednostka Navy SEALs zabiła Osamę bin Ladena w 2011 roku w Pakistanie.

dgafxzb

Wysoki rangą przedstawiciel kurdyjskich sił, czyli peszmergów, walczących z IS w północnym Iraku, powiedział, że Amerykanin zginął koło miasta Tel Askof, ok. 28 km Mosulu. To drugie co do wielkości irackie miasto jest bastionem IS w kraju.

Bojownicy IS zajęli Tel Askof o świcie, ale po kilku godzinach zostali stamtąd wypędzeni przez peszmergów. Według przedstawiciela wojska USA koalicja udzieliła Kurdom wsparcia z powietrza - z myśliwców F-15 i dronów. Przedstawiciel ten dodał, że żołnierz zginął w wyniku "bezpośredniej wymiany ognia".

Rzecznik Pentagonu Peter Cook sprecyzował, że do incydentu doszło "od 3 do 5 km za linią frontu", a amerykański żołnierz "doradzał i pomagał" peszmergom.

IS rzadko przeprowadza takie ataki na północy Iraku, skąd dzięki wsparciu koalicji peszmergowie wypchnęli bojowników i ustanowili linie obronne, które dżihadystom nieczęsto udaje się przerwać.

dgafxzb

Przedstawiciel chrześcijańskiej milicji rozmieszczonej wraz z peszmergami w Tel Askof poinformował, że aby pokonać tę linię, dżihadyści wykorzystali wielu zamachowców samobójców. Niektórzy jechali samochodami wypełnionymi ładunkami wybuchowymi.

Według kurdyjskiej rady bezpieczeństwa narodowego we wtorek zabitych zostało ponad 80 bojowników IS, a 25 pojazdów należących do dżihadystów zostało zniszczonych. Kurdyjski przedstawiciel władz twierdzi, że w walkach śmierć poniosło co najmniej 10 peszmergów.

W połowie kwietnia Stany Zjednoczone ogłosiły plany wysłania dodatkowych 200 żołnierzy do Iraku i śmigłowców bojowych Apache dla wsparcia sił rządowych w walce z IS.

W ramach międzynarodowej antydżihadystowskiej koalicji w Iraku przebywa ok. 4 tys. żołnierzy USA, którzy doradzają i szkolą siły rządowe. Nie biorą bezpośrednio w walkach lądowych z IS.(PAP)

jhp/ ro/

dgafxzb

Podziel się opinią

Share

dgafxzb

dgafxzb
Więcej tematów