Trwa ładowanie...
d1smi50

Amerykański doktorat h.c. dla Abakanowicz

Polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz otrzymała w poniedziałek doktorat honoris causa Instytutu Sztuk Pięknych w Chicago. To jedna z najbardziej prestiżowych uczelni artystycznych na świecie.

d1smi50
d1smi50

Sztuka jest najmniej szkodliwą z ludzkich działalności - powiedziała artystka odbierając wyróżnienie.

Jest to jej szósty doktorat honoris causa, a czwarty amerykański. Oprócz Abakanowicz, doktorat odebrał również Ed Harris, hollywoodzki aktor i reżyser.

Abakanowicz światową sławę zdobyła cyklem przestrzennych tkanin zwanych abakanami, za które dostała główną nagrodę na Biennale w Sao Paulo w 1965 r. Od lat 70. tworzy z płótna, drzewa, brązu i kamienia skorupowe fragmenty postaci ludzkich, grupując je po kilkadziesiąt figur.

Magdalena Abakanowicz w 1954 roku ukończyła ASP w Warszawie, w latach 1965-1990 była profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, wykładała również w USA. Zorganizowała ponad 100 wystaw indywidualnych na całym świecie.

W 2000 r. Abakanowicz została przyjęta do elitarnego niemieckiego stowarzyszenia Orderu za Zasługi dla Nauki i Sztuki. W 2001 r. została laureatką Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

W centrum Chicago powstaje obecnie 50-metrowa rzeźba autorstwa artystki. (an)

d1smi50
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1smi50
Więcej tematów