Trwa ładowanie...
ycipk-2v9gv1
ycipk-2v9gv1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Amerykański ambasador sprzątał Tatry

Amerykański ambasador w Polsce Lee Feinstein wraz z władzami Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) i Parku Narodowego Gór Skalistych w USA, uczcili Dzień Ziemi sprzątając szlak turystyczny w Dolinie Strążyskiej w Tatrach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2v9gv1

Dziś przypada 42. rocznica ustanowienia Dnia Ziemi po raz pierwszy obchodzonego w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku.

- Pamiętam ten dzień z czasów studenckich. Przez dzisiejszą akcję chcemy pokazać, że wszyscy odpowiadamy za czystość naszych parków - powiedział dziennikarzom Feinstein i dodał, że w Stanach Zjednoczonych trwa wielka kampania upowszechniająca konieczność dbania o czystość parków.

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor TPN Paweł Skawiński, wspólna z Amerykanami akcja sprzątania Tatr jest konsekwencją pięciu lat współpracy między TPN a Parkiem Narodowym Gór Skalistych. Zapowiedział, że umowa współpracy zostanie przedłużona na kolejnych pięć lat.

ycipk-2v9gv1

Skawiński ocenił, że stan czystości tatrzańskich szlaków jest z roku na rok podobny. Najgorsza sytuacja jest w miejscach gdzie odbywa się ruch rekreacyjny, czyli w dolinach reglowych przylegających do Zakopanego.

Zdaniem Skawińskiego statystycznie tysiąc turystów zostawia nawet metr sześcienny śmieci. Jeżeli w Tatary w sierpniu wchodzi do 30 tys. osób, to daje 30 metrów sześciennych śmieci.

- Tam gdzie przeważa ruch spacerowy, turyści dziwią się że nie ma koszy na śmieci. Nie ma ich bo to ma być przestrzeń wolna od cywilizacji. Butelki, opakowania, które wnosimy na teren parku, musimy powrotem wynieść w plecaku - powiedział i dodał, że w wyższych partiach gór sytuacja jest znacznie lepsza. - Tam już nie ma spacerowiczów, tylko są turyści wysokogórscy, którzy mają większy szacunek do przyrody - ocenił.

Do tej pory szlaki w Tatrach były sprzątane przez wynajęte przez władze parku firmy. W tym roku TPN chce po raz pierwszy powierzyć sprzątanie jednego szlaku w Dolinie Kościeliskiej wolontariuszom. - To będzie wielkie wyzwanie. Myślę że to wywoła pewną refleksję społeczną, bo wolontariusze sprzątający szlaki będą inaczej postrzegani - powiedział Skawiński. Jego zdaniem będzie to też manifestacja właściwych postaw. "Sięgnięcie po śmieć jest też nauczaniem. Sam sięgam po śmieci, bo uważam że każdy z nas niezależnie od tego co robi musi reagować na to zło, jakim jest wyrzucanie śmieci na szlak".

ycipk-2v9gv1

Dyrektor TPN zwrócił uwagę, że leżące śmieci to nie tylko kwestia estetyki, ale i przyciąganie dzikich zwierząt do szlaków. Rzucając śmieci na szlaki zmieniamy bowiem naturalne zachowania zwierząt, które zaczynają się uzależniać pokarmowo. - W przypadku lisa lub niedźwiedzia jest to bardzo niebezpieczne. Zwierzę może nas zaatakować - mówi.

Wieczorem w Zakopanem zostanie otwarta konferencja dla pracowników parków narodowych, zorganizowana z okazji Dnia Ziemi. W konferencji wezmą udział przedstawiciele 17. parków narodowych z Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Podczas konferencji będzie też obecny m.in. ambasador Feinstein oraz amerykański ambasador na Słowacji Theodore Sedgwick oraz dyrektor Parku Narodowego Gór Skalistych Vaughn Baker.

Podczas konferencji zostanie odnowienia umowy o parkach siostrzanych pomiędzy Parkiem Narodowym Gór Skalistych w USA a Tatrzańskim Parkiem Narodowym, który leży na pograniczu Polsko - słowackim. Umowa o parkach siostrzanych, obowiązująca od pięciu lat doprowadziła do programów wymiany pracowników i wspólnej pracy nad ważnymi kwestiami dla parków. Owocem tej współpracy jest m.in. wolontariat.

ycipk-2v9gv1
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2v9gv1

ycipk-2v9gv1
ycipk-2v9gv1
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów