Amerykański ambasador sprzątał Tatry
Amerykański ambasador w Polsce Lee Feinstein wraz z władzami Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) i Parku Narodowego Gór Skalistych w USA, uczcili Dzień Ziemi sprzątając szlak turystyczny w Dolinie Strążyskiej w Tatrach.
Dziś przypada 42. rocznica ustanowienia Dnia Ziemi po raz pierwszy obchodzonego w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku.
- Pamiętam ten dzień z czasów studenckich. Przez dzisiejszą akcję chcemy pokazać, że wszyscy odpowiadamy za czystość naszych parków - powiedział dziennikarzom Feinstein i dodał, że w Stanach Zjednoczonych trwa wielka kampania upowszechniająca konieczność dbania o czystość parków.
Jak powiedział dziennikarzom dyrektor TPN Paweł Skawiński, wspólna z Amerykanami akcja sprzątania Tatr jest konsekwencją pięciu lat współpracy między TPN a Parkiem Narodowym Gór Skalistych. Zapowiedział, że umowa współpracy zostanie przedłużona na kolejnych pięć lat.
Skawiński ocenił, że stan czystości tatrzańskich szlaków jest z roku na rok podobny. Najgorsza sytuacja jest w miejscach gdzie odbywa się ruch rekreacyjny, czyli w dolinach reglowych przylegających do Zakopanego.
Zdaniem Skawińskiego statystycznie tysiąc turystów zostawia nawet metr sześcienny śmieci. Jeżeli w Tatary w sierpniu wchodzi do 30 tys. osób, to daje 30 metrów sześciennych śmieci.
- Tam gdzie przeważa ruch spacerowy, turyści dziwią się że nie ma koszy na śmieci. Nie ma ich bo to ma być przestrzeń wolna od cywilizacji. Butelki, opakowania, które wnosimy na teren parku, musimy powrotem wynieść w plecaku - powiedział i dodał, że w wyższych partiach gór sytuacja jest znacznie lepsza. - Tam już nie ma spacerowiczów, tylko są turyści wysokogórscy, którzy mają większy szacunek do przyrody - ocenił.
Do tej pory szlaki w Tatrach były sprzątane przez wynajęte przez władze parku firmy. W tym roku TPN chce po raz pierwszy powierzyć sprzątanie jednego szlaku w Dolinie Kościeliskiej wolontariuszom. - To będzie wielkie wyzwanie. Myślę że to wywoła pewną refleksję społeczną, bo wolontariusze sprzątający szlaki będą inaczej postrzegani - powiedział Skawiński. Jego zdaniem będzie to też manifestacja właściwych postaw. "Sięgnięcie po śmieć jest też nauczaniem. Sam sięgam po śmieci, bo uważam że każdy z nas niezależnie od tego co robi musi reagować na to zło, jakim jest wyrzucanie śmieci na szlak".
Dyrektor TPN zwrócił uwagę, że leżące śmieci to nie tylko kwestia estetyki, ale i przyciąganie dzikich zwierząt do szlaków. Rzucając śmieci na szlaki zmieniamy bowiem naturalne zachowania zwierząt, które zaczynają się uzależniać pokarmowo. - W przypadku lisa lub niedźwiedzia jest to bardzo niebezpieczne. Zwierzę może nas zaatakować - mówi.
Wieczorem w Zakopanem zostanie otwarta konferencja dla pracowników parków narodowych, zorganizowana z okazji Dnia Ziemi. W konferencji wezmą udział przedstawiciele 17. parków narodowych z Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.
Podczas konferencji będzie też obecny m.in. ambasador Feinstein oraz amerykański ambasador na Słowacji Theodore Sedgwick oraz dyrektor Parku Narodowego Gór Skalistych Vaughn Baker.
Podczas konferencji zostanie odnowienia umowy o parkach siostrzanych pomiędzy Parkiem Narodowym Gór Skalistych w USA a Tatrzańskim Parkiem Narodowym, który leży na pograniczu Polsko - słowackim. Umowa o parkach siostrzanych, obowiązująca od pięciu lat doprowadziła do programów wymiany pracowników i wspólnej pracy nad ważnymi kwestiami dla parków. Owocem tej współpracy jest m.in. wolontariat.