Trwa ładowanie...
06-11-2014 12:00

Amerykańska prokuratura bada interesy przyjaciela Władimira Putina

Amerykańska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy przez Giennadija Timczenkę, jednego z zaprzyjaźnionych z prezydentem Władimirem Putinem rosyjskich oligarchów - poinformował "The Wall Street Journal".

Amerykańska prokuratura bada interesy przyjaciela Władimira PutinaŹródło: AFP, fot: Olga Maltseva
d3nkp8w
d3nkp8w

Nazwisko Timczenki, który dorobił się ogromnego majątku za rządów obecnego prezydenta Rosji, znajdowało się wśród grupy biznesmenów, dotkniętych pierwszymi sankcjami USA, które zamroziły aktywa na ich kontach i zakazały wydawania wiz, aby ukarać Rosję za aneksję Krymu i wspieranie rebelii we wschodnich częściach Ukrainy.

"WSJ" podaje, że sprawę prowadzi prokuratura z Nowego Jorku przy wsparciu amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości. Śledztwo koncentruje się na wątku przetransferowania przez Timczenkę nielegalnie pozyskanych funduszy do amerykańskiego systemu finansowego.

Prokuratura bada operacje prowadzone przez założoną przez oligarchę firmę Gunvor, która miała kupować ropę naftową od rosyjskiego koncernu Rosnieft, a następnie sprzedawać innym podmiotom. Gunvor miał w ten sposób omijać amerykańskie sankcje dokonując przy okazji antydatowania zawieranych umów. Śledczy sprawdzają, czy pozyskane nielegalnie środki były następnie transferowane do amerykańskiego systemu finansowego.

Rozmówcy "WSJ" zwracają uwagę, że prokuratura bada, czy korzyści na tym procederze nie czerpał sam Putin, który zdaniem amerykańskich władz miał inwestować w Gunvor.

d3nkp8w

W reakcji na doniesienia prasowe Gunvor podkreślił później tego dnia, że nie został poinformowany o wszczęciu jakiegokolwiek śledztwa w jego sprawie.

"Firma znalazła się w politycznym ogniu krzyżowym. Nie możemy komentować sprawy jakiegokolwiek śledztwa w sprawie Timczenki" - poinformowano w oświadczeniu, dodając, że nigdy nie przedstawiono dowodów przeciwko firmie Gunvor.

Pod koniec marca handlująca ropą firma poinformowała, że na dzień przed wprowadzeniem amerykańskich sankcji Timczenko sprzedał swe udziały w Gunvorze, by zapewnić jej "niezakłócone funkcjonowanie".

Timczenko - według pisma "Forbes" - jest szósty na liście najbogatszych Rosjan; łączą go przyjacielskie kontakty z prezydentem Władimirem Putinem. Oligarcha jest także największym udziałowcem rosyjskiego koncernu gazowego Novatek. Ponadto ma 13 proc. udziałów w firmie IG Seismic Services oraz interesy w firmie produkującej gaz - Petromir - wyliczają media.

d3nkp8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nkp8w
Więcej tematów