Amerykańska pomoc gnije w magazynach. Mogłaby wyżywić miliony
Ponad 60 tys. ton amerykańskiej pomocy żywnościowej, która mogłaby wyżywić 3,5 mln ludzi, zalega w magazynach na całym świecie. Cięcia dokonane przez USA mogą sprawić, że stanie się bezużyteczna.
Co musisz wiedzieć?
- Gnijące racje żywnościowe: Ponad 60 tys. ton amerykańskiej pomocy żywnościowej zalega w magazynach w Dżibuti, Republice Południowej Afryki, Dubaju i Houston.
- Wartość pomocy: Produkty, takie jak wysokoenergetyczne ciasteczka i wzbogacone zboża, mają wartość ponad 98 mln dolarów.
- Kryzys żywnościowy: Według Światowego Programu Żywnościowego, 343 mln ludzi na świecie zmaga się z ostrym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.
Dlaczego pomoc żywnościowa gnije w magazynach?
Racje żywnościowe, które mogłyby wyżywić miliony, gniją w magazynach z powodu cięć dokonanych przez USA. Decyzja administracji prezydenta Donalda Trumpa o wstrzymaniu światowych programów pomocowych spowodowała, że zapasy utknęły w czterech rządowych magazynach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Osobliwe fryzury polskich szlachciców. Dlaczego "podgalali łby"?
"Istnieje ryzyko, że wkrótce staną się bezużyteczne" - uważają pracownicy Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), z którymi rozmawiała agencja Reutera.
Przeczytaj także: Donald Trump spotkał się z prezydentem Syrii. To były członek Al-Kaidy
Jakie są konsekwencje dla Afryki?
W Afryce, gdzie sytuacja jest najgorsza, głód dotyka mieszkańców Sudanu, Sudanu Południowego i Mali. Inflacja żywności, zaostrzona przez rosnące ceny paliwa, przyniosła zagrożenie głodem w Ghanie, Gwinei i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ceny żywności wciąż rosną w Nigerii, Czadzie, Nigrze, Kamerunie i Liberii.
"Obecnie około 343 mln ludzi na całym świecie zmaga się z ostrym poziomem braku bezpieczeństwa żywnościowego" - alarmuje Światowy Program Żywnościowy.
Przeczytaj także: Nawoływał do zabójstwa Trumpa? Były dyrektor FBI może mieć kłopoty
Co stanie się z zalegającą żywnością?
Niektóre zapasy, których termin ważności upływa już w lipcu, mogą zostać spalone, wykorzystane jako pasza dla zwierząt lub zutylizowane w inny sposób. "Zgromadzone, a niszczejące produkty mogłyby wyżywić ponad 1 mln osób przez trzy miesiące" - wylicza agencja Reutera, wykorzystując dane Światowego Programu Żywnościowego.