ŚwiatAmerykańska młodzież uczy kongresmanów

Amerykańska młodzież uczy kongresmanów

Amerykańscy ustawodawcy mogli przekonać się, jak powinien wyglądać właściwie skomponowany posiłek dla uczniów. W Kongresie serwowano zwycięskie menu w konkursie "Cook for Change" (Gotowanie dla zmiany) ogłoszonym dla szkół średnich w USA.

03.03.2010 | aktual.: 03.03.2010 09:55

W jadłospisie, którego autorami było pięciu uczniów szkoły średniej Tilden Career Community, położonej w dzielnicy Canaryville na południu Chicago, znalazły się "jambalaya" z kurczakiem i warzywami (popularna na południu USA potrawa z kuchni kreolskiej, której głównym składnikiem jest ryż), chleb kukurydziany z dodatkiem pikantnych papryczek jalapeno i sałatka z ogórków i pomidorów.

- Naszą inspiracją była kuchnia luizjańska (południe USA), a do przygotowania posiłku użyliśmy tylko zdrowych składników - powiedział Aljibri Reed, jeden z pięciu chicagowskich uczniów, zwycięzców ogólnokrajowego konkursu "Cook for Change", zaproszonych do Waszyngtonu.

Zdrowe posiłki dla dzieci w szkołach to jeden z elementów kampanii "Let's Move" dotyczącej walki z otyłością amerykańskich dzieci, ogłoszonej w lutym przez Pierwszą Damą USA Michelle Obamę.

Przemawiając podczas dorocznego spotkania School Nutrition Association, organizacji która zajmuje się sprawami żywienia uczniów, Michelle Obama wyraziła opinię, że to szkoła i rodzice kształtują nawyki żywieniowe najmłodszych Amerykanów. - Bądźmy szczerzy, to nie dzieci decydują o tym, co dostają na lunch, albo czy mają przerwę na gimnastykę - dodała Pierwsza Dama.

Amerykańscy dietetycy alarmują, bo posiłki wydawane dzieciom w szkolnych stołówkach są wysokokaloryczne: zawierają dużo tłuszczu, cukru oraz tłustego nabiału, w jadłospisie brakuje natomiast warzyw i owoców.

Szacuje się, że codziennie w amerykańskich szkołach, głównie publicznych, posiłki je ponad 31 milionów dzieci.

Ogólnokrajową kampanię "Let's Move" poparło 40 największych producentów żywności, którzy już wprowadzili na amerykański rynek około 10 tys. produktów niskosłodzonych i o obniżonej zawartości tłuszczu.

Z ostatnich badań wynika, że 32% amerykańskich dzieci ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Wskaźniki te są jeszcze wyższe wśród dzieci czarnoskórych i pochodzenia latynoskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)