Trwa ładowanie...

Amerykanie przeczytają o Powstaniu Warszawskim. Ogłoszenie w "New York Times"

Ogłoszenie na całą stronę pojawiło się w sobotnim wydaniu "New York Times". Amerykanie mogą przeczytać, że było to "drugie powstanie przeciwko niemieckiej okupacji w stolicy Polski, po Powstaniu w Getcie Warszawskim".
Share
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 i po 63 dniach zakończyło się kapitulacją
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 i po 63 dniach zakończyło się kapitulacją Źródło: Getty Images
d948ain

"1 sierpnia 1944 roku ludzkość zapamięta jako jeden największych aktów heroizmu, jaki kiedykolwiek miał miejsce, w walce przeciw opresji największego zła, jakie świat kiedykolwiek doświadczył" – napisano we wstępie.

Amerykanie dowiedzą się też, że tylko w jednym tygodniu na początku sierpnia 60 tys. mieszkańców warszawskiej Woli straciło życie, co było jedną z największych masowych egzekucji w czasie II wojny światowej. W ogłoszeniu przeczytać można też, że sowiecki rząd odmówi zachodnim sojusznikom wykorzystywania swoich baz, a Rosjanie stacjonujący na wschodnim brzegu Wisły przekroczyli rzekę trzy miesiące po upadku powstania.

Za ogłoszeniem w "New York Times" odpowiada Food Care, czyli właściciel takich napojów jak Frugo czy Black.

W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Stanisław Jan Majewski, który walczył w Batalionie AK "Zaremba-Piorun", marzy o tym, aby ludzie pokazali mu, że jeszcze pamiętają o walce w rejonie ulic: Wspólnej, Poznańskiej, Hożej i Żurawiej. Pan Stanisław chciałby, żeby 1 sierpnia o godz. 10 rano na Skwerze Pamięci Batalionu AK "Zaremba-Piorun" (w Śródmieściu, między ulicami Wspólną, Poznańską i św. Barbary) w Warszawie zebrało się jak najwięcej osób.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d948ain

Podziel się opinią

Share
d948ain
d948ain
Więcej tematów