Trwa ładowanie...

Amerykanie proponują plan ćwiczeń w Polsce do końca 2015 r.

Propozycję planu szkoleń i ćwiczeń żołnierzy amerykańskich na polskich poligonach do końca 2015 r. przedstawiła delegacja z Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie. W październiku w Polsce mają pojawić się amerykańskie czołgi i transportery.
Share
Amerykanie proponują plan ćwiczeń w Polsce do końca 2015 r.
Źródło: AFP, Fot: Richard Ellis/Getty Images
d1jk402

Kolejną rotację amerykańskich wojsk szkolących się w państwach wschodniej flanki NATO USA zapowiedziały przed tygodniem. W Polsce i krajach bałtyckich ma to być łącznie ok. 600 żołnierzy ze stacjonującej w Fort Hood w Teksasie 1. Brygady 1. Dywizji Kawalerii Pancernej.

- Przybędą oni na poligon w Drawsku Pomorskim z 10 czołgami M1 Abrams, kilkoma transporterami M2 Bradley oraz kilkudziesięcioma pojazdami wsparcia i zabezpieczenia. Około 200 amerykańskich żołnierzy będzie ćwiczyć z żołnierzami z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, ale nasi sojusznicy wyrażają chęć skierowania jednego ze swoich plutonów na ćwiczenia innych polskich jednostek na innych poligonach - powiedział dowódca generalny gen. broni Lech Majewski. Podkreślił, że polskie dowództwo zamierza rozwijać współpracę polsko-amerykańską, obejmując nią jak największą liczbę jednostek i rodzajów wojsk.

Do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przyjechali przedstawiciele Dowództwa Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie (USAREUR) oraz Dowództwa Sił Połączonych NATO z Brunssum. Jak powiedział rzecznik prasowy dowództwa ppłk Artur Goławski, amerykańska delegacja przedstawiła "propozycję planu szkoleń i ćwiczeń pododdziałów amerykańskich na polskich poligonach do końca 2015 r.".

d1jk402

Polacy i Amerykanie omówili szczegóły organizacyjne, dotyczące przybycia i obecności pododdziałów amerykańskich w Polsce. - Przedstawiciele dowództwa NATO oceniali zaś, które z planowanych ćwiczeń bilateralnych mogą zostać rozbudowane do ćwiczeń wielonarodowych - powiedział Goławski.

Do tej pory w operacji Atlantic Resolve (Atlantyckie Zdecydowanie) polegającej na wzmocnienia sojuszników we wschodniej Europie uczestniczyły amerykańskie wojska powietrznodesantowe w sile kompanii. Na poligonie w Drawsku Pomorskim żołnierze amerykańskiej 173. Brygady Piechoty ćwiczyli razem z polską 6. Brygadą Powietrznodesantową.

Z kolei pododdział pancerny, który przybędzie do Polski w październiku, na początku 2015 r. powinien zostać zastąpiony kompanią na transporterach opancerzonych Stryker z 2. pułku kawalerii, stacjonującego w Niemczech. W kolejnych turach rotacji w szkolenie i ćwiczenia w Polsce mają być zaangażowane kolejne oddziały amerykańskie. Jak powiedział Goławski, nie jest wykluczone, że do Polski wrócą też spadochroniarze ze 173. Brygady.

Rzecznik dowództwa generalnego przekazał też, że przedstawiciele amerykańskiego dowództwa zapowiedzieli, że w kolejnych rotacjach "mogą być uwzględnione" pododdziały Gwardii Narodowej stanu Illinois, która od lat jest partnerem polskich Wojsk Lądowych.

d1jk402

Wizyta amerykańskiej grupy roboczej w Warszawie to pokłosie przyjazdu do Polski dowódcy Wojsk Lądowych USA w Europie gen. Donalda Campbella. Tydzień temu amerykański generał rozmawiał z gen. Majewskim o perspektywach rozwoju współpracy wojsk lądowych z obu państw.

W ub. tygodniu, informując o skierowaniu kolejnej rotacji wojsk na ćwiczenia w Polsce, przedstawiciele Pentagonu podkreślali, że Stany Zjednoczone demonstrują swe trwałe zaangażowanie na rzecz wspólnego bezpieczeństwa poprzez serię działań, których celem jest utrzymanie pokoju i stabilności na wschodniej flance NATO w obliczu rosyjskiej interwencji na Ukrainie.

d1jk402

Podziel się opinią

Share
d1jk402
d1jk402
Więcej tematów