Trwa ładowanie...

Amerykanie będą szkolić ukraińskich żołnierzy

Amerykańscy wojskowi rozpoczną w br. regularne szkolenia żołnierzy ukraińskich zgodnie z zaproszeniem rządu Ukrainy co zwiększy łączą pomoc USA dla tego kraju w dziedzinie bezpieczeństwa od 2014 r. do 244 mln dolarów - poinformował Departament Stanu.

Share
Amerykanie będą szkolić ukraińskich żołnierzy
Źródło: AFP, Fot: Noorullah Shirzada
d1vumgt

Według rzecznika Departamentu Stanu Marka Tonera, szkolenia mają rozpocząć się jesienią br. w zachodniej Ukrainie, niedaleko granicy z Polską

Dotychczas Amerykanie ograniczali się do prowadzenia programów instruktażowych dla oddziałów wojsk specjalnych podporządkowanych ukraińskiemu MSW.

d1vumgt

Wcześniej dowódca sił lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges mówił, że szkolenia mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy po aneksji Krymu przez Rosję oraz wobec rozszerzania się rebelii prorosyjskich separatystów na wschodzie tego kraju.

Hodges podkreślił, że szkolenia nie oznaczają, że Stany Zjednoczone będą dostarczać Ukrainie śmiercionośną broń. Według niego, szkolenia mają głównie dotyczyć taktyki i pomocy medycznej w warunkach pola walki.

Reuters podkreśla, że Waszyngton odrzuca wszelkie sugestie dostarczania Ukraińcom broni, nie chcąc doprowadzić do eskalacji konfliktu. Niektórzy amerykańscy politycy opowiadają się za dostarczeniem Ukrainie nowoczesnych systemów radarowych aby ułatwić lokalizowanie stanowisk artylerii rebeliantów.

d1vumgt

Podziel się opinią

Share
d1vumgt
d1vumgt
Więcej tematów