Trwa ładowanie...
dnh4czn
unia europejska
02-05-2004 20:55

Ameryka nie chce silnej i zjednoczonej Europy

Mimo oficjalnie deklarowanego poparcia dla
integracji i poszerzania Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, a
przynajmniej jej obecny rząd, mogą nie życzyć sobie silnej i
zjednoczonej Europy - pisze komentator "New York Timesa".

dnh4czn
dnh4czn

"Przyjmując 10 nowych państw na pełnych członków, Unia Europejska rozszerza strefę pokoju, stabilizacji, demokracji i dobrobytu na część kontynentu, która jeszcze 15 lat temu nie cieszyła się tym wszystkim. Jest to dobre dla tych krajów, dla Europy jako całości, i dobre dla USA" - powiedział ambasador amerykański przy UE, Rockwell A. Schnabel.

W rzeczywistości jednak - twierdzi w niedzielnym "New York Timesie" Richard Cohen - Ameryka, do niedawna popierająca pełne zjednoczenie Europy, "zaczyna się wahać" w tej sprawie.

"Rozszerzenie Unii Europejskiej do 25 państw, znamionujące formalny kres powojennego podziału Europy, stawia Amerykę przed pewnym wyborem. Czy powinna poprzeć tę nową unię rozciągającą się do rosyjskiej granicy, czy też starać się podsycać konflikty rozdzierające Europę, aby dzielić i rządzić?" - pisze autor.

Zauważa on, że zdaniem wielu przedstawicieli europejskich rządów, "administracja USA doszła do wniosku, iż jej interesy mogą leżeć raczej w podziałach Europy, a nie w jej jedności, oraz bardziej w tworzeniu zaimprowizowanych 'koalicji ochotników', niż w honorowaniu partnerstwa między tradycyjnymi sojusznikami".

dnh4czn

Publicysta powołuje się przy tym na eksperta ze znanego waszyngtońskiego centrum analitycznego, Brookings Institution Philipa Gordona, według którego administracja prezydenta George'a W.Busha "po prostu nie dba o Europę".

"Nie sądzę, by robili oni coś jedynie po to, by podzielić Europę, ale jeśli taki jest skutek jakichś działań, są zadowoleni, bo nie chcą wyłaniania się przeciwwagi dla potęgi Ameryki"- powiedział Gordon.

Cohen przypomina o podziale w Europie, jaki ujawnił się przy okazji wojny w Iraku i pisze, że "Ameryka może próbować wykorzystać (proamerykańskie) sympatie Polski, Słowacji czy Węgier, aby osłabić jedność Europy i zmierzać do realizacji swoich własnych celów, jak utworzenie baz wojskowych w przynajmniej jednym z tych krajów".

Zwraca jednak uwagę, że "Irak był otrzeźwiającym doświadczeniem", który ukazał ryzyko związane z podziałem w łonie Sojuszu Północnoatlantyckiego - trudności USA w zmobilizowaniu innych państw do pomocy w doprowadzeniu do stabilizacji w tym kraju.

Publicysta "New York Timesa" przyznaje też, że interesy ekonomiczne wiążą kraje Europy Środkowowschodniej z Unią Europejską, co sprawia, że USA będzie coraz trudniej dzielić Stary Kontynent.

dnh4czn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnh4czn
Więcej tematów