PolskaAmbasady w Polsce pod wzmożoną ochroną

Ambasady w Polsce pod wzmożoną ochroną

W związku z groźbą wojny w Iraku wzmocniono ochronę ambasad, konsulatów i instytucji zagranicznych w Polsce - dowiedziała się PAP od policji. Jeśli dojdzie do konfliktu, należy się też spodziewać wzmożonych kontroli na granicach, nasilenia ochrony kontrwywiadowczej oraz podwyższenia gotowości centrów kryzysowych w województwach.

19.03.2003 13:24

To rutynowe działania w takich przypadkach. Władze podkreślają, że nie ma sygnałów świadczących o bezpośrednim zagrożeniu kraju. Prewencyjnie wzmocniono już ochronę ambasad, konsulatów i instytucji zagranicznych, zwłaszcza należących do państw zaangażowanych w ewentualny konflikt.

Jeśli wybuchnie wojna, polskie biura Interpolu i Europolu wzmogą wymianę informacji pomiędzy policjami z całego świata dotyczących ewentualnych zagrożeń. Wzmocniona zostanie również tzw. osłona operacyjna kraju, czyli zbieranie metodami operacyjnymi (agentura, podsłuchy, podglądy itp.) informacji o ewentualnych zagrożeniach.

Bardziej szczegółowych kontroli można się spodziewać na granicach. Straż graniczna będzie dokładniej kontrolować zwłaszcza osoby przyjeżdżające z Bliskiego Wschodu. Baczniej będą też obserwowane "zielone granice", przez które potencjalni terroryści mogliby próbować dostać się do Polski. Więcej patroli pojawi się również na lotniskach.

Liczniejszą ochronę prawdopodobnie będą także miały najważniejsze osoby w kraju. Biuro Ochrony Rządu wzmocni poza tym ochronę najważniejszych obiektów państwowych.

Straż pożarna i Obrona Cywilna Kraju zwiększą poziom gotowości do akcji jednostek ochrony chemicznej. Oprócz wojska Państwowa Straż Pożarna jest najlepiej wyposażona i przygotowana do niesienia pomocy w razie ataku środkami chemicznymi.

Przy działających stale wojewódzkich centrach zarządzania kryzysowego już powołano zespoły informacyjne ds. Iraku, do których - w przypadku zagrożenia - można się zwracać z pytaniami dotyczącymi potencjalnych niebezpieczeństw.

Na poziomie lokalnym to właśnie wojewódzkie centra mają podejmować decyzje, np. w sprawie kierowania ludzi do schronów czy wydawania masek przeciwgazowych. W czasie niedawnego posiedzenie "centralnego" zespołu ds. kryzysowych szef MSWiA Krzysztof Janik polecił Krajowemu Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności inwentaryzację i szczegółową kontrolę masek przeciwgazowych dla ludności.

Służby specjalne - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu i Wojskowe Służby Informacyjne - wzmocnią tzw. ochronę kontrwywiadowczą i wywiadowczą kraju. Chodzi o zbieranie i analizowanie informacji dotyczących sytuacji w Polsce i na świecie, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo kraju.

Większość wymienionych działań to rutynowe, prewencyjne kroki podejmowane w razie zagrożeń. Takie działania podjęto na przykład po zamachach terrorystycznych w USA 11 września 2001 r. (jask)

Źródło artykułu:PAP
polskausawojna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)