Trwa ładowanie...
dpm2lc4

Ambasador UE: problem Kaliningradu będzie rozwiązany

Problem obwodu kaliningradzkiego, wciśniętej między Polskę a Litwę rosyjskiej enklawy, uda się uregulować - uważa szef przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Moskwie Richard Wright.

dpm2lc4
dpm2lc4

Współpraca między Unią Europejską a Rosją doprowadzi do udanej integracji obwodu kaliningradzkiego, jako części Rosji z nowym środowiskiem gospodarczym i politycznym powstałym w wyniku rozszerzenia UE - powiedział Wright w poniedziałek, na dwa dni przed moskiewskim szczytem Rosja-UE. Nie sprecyzował jednak, na czym taka integracja miałaby polegać.

Rosja jest zaniepokojona faktem, że w związku z rozszerzeniem Unii o Polskę i Litwę, kraje te zobowiązały się wprowadzić w 2003 roku wizy dla obywateli rosyjskich.

Moskwa domaga się zniesienia obowiązku wizowego dla zamieszkałej przez niespełna milion osób enklawy i zezwolenie im na tranzyt przez terytorium Litwy (rzadziej mówi się o Polsce). UE odmawia twierdząc, że jest to sprzeczne z jej wewnętrznymi uregulowaniami.

Towarzyszący Wrightowi na konferencji prasowej ambasador Hiszpanii - kraju przewodzącego w tym półroczu UE - Jose Maria Robles Fraga powiedział z kolei, że szczególne miejsce w czasie szczytu zajmie udział Rosji w walce przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi i zorganizowanej przestępczości.

dpm2lc4

Bruksela i Moskwa omawiać mają także kwestie energetyczne, problemy bezpieczeństwa i polityki zagranicznej obu stolic, a także zwiększenie handlu oraz unijnych inwestycji w Rosji. W kwestiach energetycznych Bruksela ma - według Wrighta -zapewnić Kreml, że nie istnieją żadne ograniczenia, ani maksymalne kwoty w dostawach do UE rosyjskiej ropy i gazu.

Szczyt Rosja-UE odbędzie się w niespełna tydzień po tym, jak Władimir Putin i George W. Bush podpisali szereg porozumień między Rosją a USA. Deklaracja dotycząca energetyki daje Rosji rolę jednego z gwarantów stabilności światowych rynków surowcowych.

Według nieoficjalnych danych, na które powołuje się "Kommiersant", Amerykanie zgodzili się płacić po 16-18 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy. Jest to poniżej obecnych cen rynkowych i grozi wojną cenową z innymi, głównie arabskimi producentami.

Waszyngton chce także pomóc Moskwie w modernizacji jej sieci przesyłowych i mocy wydobywczych. (jask)

dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj