Trwa ładowanie...
d3yn3kf

Ambasador Rosji: w Syrii nie ma rebeliantów, zwalczamy terrorystów

Rosyjski ambasador w Syrii Aleksandr Kinszczak, przedstawiając listę celów lotnictwa rosyjskiego, oświadczył, że "z wyjątkiem może Wolnej Armii Syryjskiej" wszystkie formacje rebelianckie walczące w Syrii są "groźnymi organizacjami terrorystycznymi".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ambasador Rosji: w Syrii nie ma rebeliantów, zwalczamy terrorystów
(PAP/EPA, Fot: RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)
d3yn3kf

Kinszczak potwierdził w środę w Damaszku, że oprócz Państwa Islamskiego celem rosyjskich ataków jest również powiązany z Al-Kaidą syryjski Front Al-Nusra.

- Jeśli chodzi o Państwo islamskie i Front Al-Nusra, wszystko jest jasne - powiedział. - Obie organizacje zostały uznane za terrorystyczne przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Rosyjski dyplomata skrytykował podejmowane na Zachodzie próby przedstawiania tych formacji jako "rebeliantów". - Zachód wrzuca je zazwyczaj do jednego worka umiarkowanej opozycji syryjskiej, zapominając, że w miarę zaostrzania się konfliktu w Syrii, tzw. umiarkowane ugrupowania zostały doszczętnie rozbite bądź wchłonęły je radykalne siły islamistów - powiedział Kinszczak.

d3yn3kf

Wśród najgroźniejszych formacji terrorystycznych w Syrii rosyjski dyplomata wymienił: oddziały tzw. Armii Islamu będącej konfederacją 43 grup sunnickich islamistów oraz Armię Lewantu grupującą niegdysiejszych bojowców z Frontu Al-Nusra. - Armia Islamu ma na sumieniu ostrzał z moździerzy dzielnic mieszkaniowych w Damaszku. Do Armii Lewantu przylgnęła zaś reputacja skrytobójców gotowych umoczyć ręce we krwi aż po łokcie - podkreślił.

Ambasador zakwalifikował również jako terrorystyczne działające w okolicach Aleppo oddziały Ahrar asz-Szam (Wolni Ludzie Lewantu). Na Zachodzie ta utworzona w 2011 r. grupa dżihadystów i salafitów cieszy się opinią umiarkowanej. Jednak z punktu widzenia rosyjskiego dyplomaty jest "ekstremizmem w czystej postaci", ponieważ weszła ostatnio w koalicję z Frontem Al-Nusra, w ramach tzw. Armii Wyzwolenia (Dżaisz al-Fatah).

Strona rosyjska twierdzi, że prowadzone od 30 września ataki lotnicze w Syrii mają na celu likwidację formacji działających wyłącznie na obszarze kontrolowanym przez Państwo Islamskie. Po fali krytyki ze strony Zachodu, że ataki rosyjskie są prowadzone na obszarze, gdzie nie ma dżihadystów, rosyjska dyplomacja skorygowała obecnie narrację i podważa istnienie "umiarkowanych grup rebeliantów" - podsumowuje agencja AFP.

d3yn3kf

Podziel się opinią

Share
d3yn3kf
d3yn3kf
Więcej tematów