Ambasador Korei Północnej: wojna z Południem może wybuchnąć w każdej chwili
Wojna pomiędzy Północą i Południem może wybuchnąć w każdej chwili - ostrzegł ambasador Korei Północnej przy ONZ. Jak podaje serwis internetowy telewizji Russia Today, dyplomata oskarżył Seul o podsycanie konfliktu i natężenie wrogich działań wobec Phenianu.
- Sytuacja na półwyspie jest na granicy eksplozji - powiedział Ri Tong Il dodając, że "nikt nie wie, kiedy może wybuchnąć wojna". Ambasador oświadczył, że sześciostronne rozmowy (oba państwa koreańskie, Chiny, USA, Rosja i Japonia)
w sprawie programu nuklearnego Korei Północnej zakończyły się niepowodzeniem.
Pod koniec października internetowa gazeta "Daily NK" donosiła, powołując się na swoich informatorów z Północy, że komunistyczne władze wprowadziły stan "quasi-wojny". Ogłoszono stan podwyższonej gotowości i nakazano ograniczyć wszelkie zbędne wyjazdy. W tym czasie w Korei Południowej trwały ćwiczenia wojskowe opatrzone kryptonimem "Hoguk"
Swoje obawy związane z sytuacją w Korei Północnej wyraził przedstawiciel ONZ Marzuki Darusman. - Jestem nadal zaniepokojony zarówno kwestią praw człowieka, jak i sytuacją humanitarną w tym kraju. Niski wzrost gospodarczy połączona z polityką znaną jako "najpierw armia", oczywiście negatywnie wpłynie na sytuację materialną ludności w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej - oświadczył.
Według szacunków ONZ co najmniej 60 proc. mieszkańców Północy cierpi z powodu głodu i niedożywienia. W kwietniu bieżącego roku USA zawiesiły pomoc żywnościową obiecaną w zamian za wstrzymanie przez Phenian programu rakietowego, po tym jak komunistyczne władze przeprowadziły nieudany test pocisku balistycznego dalekiego zasięgu.
Kilka miesięcy temu Amerykanie ogłosili wzmocnienie swoich siły stacjonujące na Półwyspie Koreańskim - obecnie rozlokowanych jest tam prawie 30 tys. żołnierzy USA. Według rzecznika armii, posiłki mają być częścią ogłoszonej w tym roku przez Waszyngton strategii przeniesienia ciężaru militarnego w rejon Pacyfiku.
W sierpniu Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego raportował, że jeśli Phenian będzie kontynuował swój program nuklearny, do 2015 roku może dysponować ponad 48 głowicami jądrowymi.
Oba państwa koreańskie są formalnie w stanie wojny, gdyż trwający od 1950 do 1953 roku zbrojny konflikt między nimi zakończył się tylko rozejmem.