Ambasador Jan Tombiński: tylko ogólnoukraińskie referendum w sprawie Krymu
O przyszłości Krymu może przesądzić tylko ogólnoukraińskie referendum - oświadczył na konferencji prasowej szef stałego przedstawicielstwa UE w Kijowie Jan Tombiński.
Podkreślił, że kwestie dotyczące ewentualnej zmiany granic terytorialnych lub oderwania się jakiegoś terytorium określa art. 73 konstytucji Ukrainy; tam zaś zapisano, że "jedyną możliwością jest ogólnoukraińskie referendum, referendum narodowe".
- A więc jest całkowicie jasne, że referendum w jednej części Ukrainy nie jest drogą do rozwiązania tej kwestii - zaznaczył Tombiński.
Parlament Krymu opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i za wyznaczeniem na 16 marca referendum z dwoma pytaniami, z których jedno brzmi: "Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?".
Drugie pytanie brzmi: "Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?".
Parlament stwierdził, że ten z wariantów, który poprze większość głosujących, będzie uznany za bezpośrednie wyrażenie woli mieszkańców Krymu.
Krymski parlament zwrócił się do prezydenta i parlamentu Rosji z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu. Cytowany przez agencję ITAR-TASS tekst uchwały parlamentu głosi, że w związku m.in. z "brakiem na Ukrainie legalnych organów władzy państwowej" parlament postanawia: 1. Wejść w skład Federacji Rosyjskiej jako podmiot FR, 2. wyznaczyć na 16 marca 2014 roku referendum ogólnokrymskie, w tym w Sewastopolu.