Trwa ładowanie...
d1aovmy

Ambasada Ukrainy żąda przeprosin od Stanisława Tyszki. "Haniebne pomówienie"

W oficjalnym komentarzu ambasada Ukrainy odniosła się do słów wicemarszałka Sejmu, który zasugerował, że przez brak wykształcenia pielęgniarek z Ukrainy umierają pacjenci. Ukraińcy uważają, że wypowiedź posła Kukiz'15 była ksenofobiczna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wypowiedź Stanisława Tyszki nie spodobała się Ukraińcom
Wypowiedź Stanisława Tyszki nie spodobała się Ukraińcom (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1aovmy

Polski polityk powiedział na antenie TVN24, że „obecnie uzupełnia się braki w szpitalach pracownikami z Ukrainy, często niżej wykwalifikowanymi, przez co umierają ludzie”. Właśnie te słowa Tyszki wywołały reakcję ukraińskiej ambasady. W oświadczeniu placówki dyplomatycznej możemy przeczytać, że „sugerując, iż przez zatrudnianie w szpitalach pracowników z Ukrainy o rzekomo niższych kwalifikacjach umiera więcej ludzi, wicemarszałek przekroczył poziom przyzwoitości i pozwolił sobie na tak haniebne i niedopuszczalne pomówienie obywateli Ukrainy”.

Ambasada Ukrainy podkreśla, że stwierdzenie Tyszki "nie ma nic wspólnego z rzeczywistością" i jest "prymitywną próbą przerzucenia winy na obcokrajowców". Dyplomaci "w imieniu wszystkich pracujących w Polsce Ukraińców" zażądali od polityka przeprosin i zaznaczyli, że zachowanie wicemarszałka było niegodne osoby piastującej tak wysoką funkcję. Placówka dyplomatyczna zaapelowała również do polskich władz o potępienie wypowiedzi Stanisława Tyszki.

Zobacz także: "Kogo uwalamy? Kto za Kaczyńskiego? Beata, Joachim, Zbyszek. Lista długa" Hofman o delfinach PIS-u

W piśmie przytoczono również dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, według których w 2017 roku w Polsce zezwolenia na pracę w zawodach medycznych otrzymało zaledwie 297 pracowników z Ukrainy, w tym 16 lekarzy i tylko 3 pielęgniarki i położne (w roku 2016 - ogółem 311, w tym 16 lekarzy i 3 pielęgniarki i położne).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1aovmy

Podziel się opinią

Share
d1aovmy
d1aovmy
Więcej tematów