Ambasada RP interweniuje ws. publikacji BBC o współudziale Polaków w Holokauście
- Ambasada RP w Londynie podjęła interwencję w BBC w związku z komentarzem dziennikarza tej redakcji na temat współodpowiedzialności m.in. Polaków za Holokaust - poinformowała rzeczniczka MSZ Joanna Wajda. Allan Little zasugerował w swoim tekście, że Polacy byli jednym z narodów "aktywnie współpracujących" przy tworzeniu Auschwitz.
Ambasador Polski w Londynie Arkady Rzegocki napisał w liście do BBC, że "opisywanie masowych mordów zainicjowanych i dokonywanych przez okupantów z nazistowskich Niemiec w ten sposób jest niedokładne i zniekształca prawdę o Holokauście".
Kontrowersyjne stwierdzenie dziennikarza zostało wplecione do historii, która rozpoczyna się od przedstawienia przewiezionej z Węgier do Auschwitz Sussan Pollack. Kobieta, która przeżyła wyzwolenie obozu, przestrzega przed możliwością powtórzenia się historii, o ile ludzie nie będą reagować przy najprostszych przejawach niechęci wobec innych; za przykład podaje mowę nienawiści.
Dziennikarz wykorzystuje opowieść dziennikarki jako kanwę do rozważań na temat sposobu, w jaki rodzą się i przekuwają w rzeczywistość idee takie jakie obozy śmierci. Little w tekście podkreśla, że chociaż w Auschwitz ginęli nie tylko Żydzi, lecz także Polacy, Romowie oraz więźniowie polityczni, to funkcjonowanie miejsca nie byłoby możliwe bez "aktywnej współpracy".
Za "współpracujących" przy Auschwitz dziennikarz BBC uznaje "norweskich urzędników służby cywilnej, francuskiej policji, polskich maszynistów i ukraińskich grup paramilitarnych". I podkreśla: "Każdy okupowany kraj europejski miał entuzjastów takich działań".
Tekst Little został opublikowany w 72. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz.