Trwa ładowanie...
d58jz52
Amanda Knox skazana za zabójstwo na 28 lat więzienia

Amanda Knox skazana za zabójstwo na 28 lat więzienia

28 i pół roku więzienia dla Amerykanki Amandy Knox, 25 lat dla jej byłego partnera Włocha Raffaele Sollecito - taki wyrok w sprawie zabójstwa brytyjskiej studentki Meredith Kercher w Perugii w 2007 roku wydał sąd apelacyjny we Florencji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d58jz52

Obrońcy obojga skazanych, którzy od początku nie przyznają się do winy, zapowiedzieli odwołanie się od wyroku do Sądu Najwyższego. To już czwarty wyrok w tej głośnej na świecie sprawie.

Amanda Knox wysłuchała wyroku w swoim domu w Seattle w Stanach Zjednoczonych, dokąd wróciła po 4-letnim pobycie we włoskim więzieniu, a następnie wyroku uniewinniającym. Zapowiedziała, że nie wróci do Włoch. Szanse na jej ekstradycje, dopiero po uprawomocnieniu się wyroku, są niewielkie. Eksperci przewidują, że stronę włoską, gdyby o to wystąpiła, czeka bardzo długa prawna batalia.

d58jz52

Adwokaci młodej Amerykanki poinformowali, że "zamarła" słysząc decyzję sądu we Florencji. W wypowiedzi dla telewizji ABC stwierdziła: "Jestem przestraszona i zasmucona tym niesprawiedliwym wyrokiem". Wyraziła też opinię, że ten surowy wyrok "nie jest pocieszeniem dla rodziny Kercher".

Sollecito nie było w sali sądowej w chwili ogłoszenia wyroku. Był w sądzie jeszcze tego dnia rano, a następnie powrócił do swego domu w Apulii na południu Włoch.

Sąd zabronił mu natychmiast opuszczania kraju i odebrał paszport w związku z - jak wyjaśnił - groźbą jego ucieczki do państwa, z którym Włochy nie mają umowy ekstradycyjnej.

Ogłoszenie wyroku, na które czekali wysłannicy mediów z wielu krajów, opóźniło się o kilka godzin.

d58jz52

Prokurator domagał się 30 lat więzienia dla Knox i 26 lat dla Sollecito.

Rozpoczęty w październiku zeszłego roku proces apelacyjny odbył się dlatego, że włoski Sąd Najwyższy uchylił poprzedni wyrok sądu tej samej instancji, który uniewinnił amerykańską studentkę i jej włoskiego przyjaciela od zarzutu zabójstwa Brytyjki.

Proces w sprawie zabójstwa Kercher to jedna z najgłośniejszych spraw sądowych ostatnich lat, relacjonowana szczegółowo przede wszystkim przez media we Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA. Na temat tej zbrodni nakręcono dwa filmy fabularne.

Ciało studiującej w Perugii 22-letniej Brytyjki znaleziono 1 listopada 2007 roku, po zabawie z okazji Halloween, w domu, który wynajmowała z innymi studentami. Prokuratura twierdziła, że Kercher została zabita w czasie próby gwałtu i za odmowę udziału w seksualnej orgii.

d58jz52

Wkrótce potem pod zarzutem zabójstwa aresztowano współlokatorkę Kercher, Amandę Knox i jej przyjaciela Raffaele Sollecito. Kilka dni później w Niemczech zatrzymany został znajomy tej grupy studentów, syn imigrantów z Wybrzeża Kości Słoniowej Rudy Guede, który uciekł natychmiast po zbrodni. Sąd pierwszej instancji skazał go na 30 lat więzienia. Kara ta została potem zmniejszona do 16 lat.

W 2009 roku Knox została skazana na 26 lat więzienia, a Sollecito na 25 lat. W 2011 roku sąd apelacyjny uchylił jednak ten wyrok i uniewinnił oboje. Wyszli na wolność. Natychmiast po opuszczeniu więzienia Knox wyjechała z Włoch i wróciła do Stanów Zjednoczonych. Uniewinnienie uznano za sensację, która długo była tematem debat w mediach.

Oskarżyciel odwołał się od wyroku sądu apelacyjnego i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator argumentował, że skazani zostali zbyt pochopnie uniewinnieni. Krytykował forsowaną jego zdaniem przez sąd apelacyjny tezę, że tych dwoje młodych ludzi jest zbyt inteligentnych, żeby mogli dopuścić się morderstwa. Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający i nakazał powtórzenie procesu apelacyjnego.

d58jz52

Podziel się opinią

Share
d58jz52
d58jz52
Więcej tematów