Alkohol i papierosy podrożeją. Jest decyzja Sejmu
Sejm podjął decyzję ws. akcyzy na tytoń i alkohol. Odrzucił senackie weto do przyjętej w październiku ustawy. Oznacza to, że wzrosną stawki akcyzy na papierosy i alkohol.
Sejm odrzucił uchwałę Senatu odrzucającą ustawę zwiększającą akcyzę na tytoń i alkohol. Na 430 posłów 224 było za, a 199 było przeciw. 7 posłów wstrzymało się od głosu.
Za podwyżką akcyzy było 219 posłów PiS, czyli wszyscy obecni na sali. Zabrakło 9, w tym premiera Mateusza Morawieckiego. Za było również 3 posłów Kukiz'15.
W klubie Lewicy 39 osób było przeciwko, a 7 wstrzymało się od głosu. W pozostałych klubach wszyscy obecni na sali posłowie byli przeciwko: KO - 116, Koalicja Polska - 22, Konfederacja - 9, Polska 2050 - 8, Porozumienie 3, Polskie Sprawy - 2, niezrzeszeni - 2.
Lobbyści w Sejmie. Problemy z większością w PiS
Jak informowaliśmy, lobbyści z branży tytoniowej i alkoholowej próbowali namawiać posłów PiS, by w czwartkowym głosowaniu sprzeciwili się podwyżce. Sejmowa komisja finansów w środę opowiedziała się za podwyżką akcyzy.
Zobacz także: Kuriozalne zachowanie radnej PiS ze Starego Sącza. "Hańba"
Zmiana akcyzy. Podrożeją papierosy i alkohol
Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Finansów zakłada, że paczka papierosów, która obecnie kosztuje 16,20 zł, podrożeje od 30 do 60 groszy. Pieniądze te trafią do budżetu państwa. Podwyżka akcyzy nie dotknie droższych papierosów.
Jak informowaliśmy wcześniej, celem ustawy o zmianie przepisów dot. podatku akcyzowego jest podniesienie stawek na wyroby alkoholowe, papierosy i tytoń w 2022 r. oraz wyznaczone ścieżki podwyżki stawek na lata 2023-2027.
Według proponowanych zmian, od początku 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz produkty pośrednie, mają wzrosnąć o 10 proc. Minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej wartości akcyzy. Kwota naliczona jest od ceny równej średniej ważonej detalicznej sprzedaży papierosów.