Trwa ładowanie...
d4fqt2u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ali Chamenei: Arabia Saudyjska musi przeprosić za ofiary pielgrzymki

Duchowy przywódca Irańczyków ajatollah Ali Chamenei uważa, że Arabia Saudyjska powinna przeprosić muzułmanów za tragedię, do której doszło w czwartek podczas pielgrzymki do Mekki. W tłumie wiernych stratowanych zostało 769 osób .
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Służby medyczne na miejscu tragedii
Służby medyczne na miejscu tragedii (PAP/EPA, Fot: AHMED YOSRI)
d4fqt2u

"Ta sprawa nie będzie zapomniana, a narody będą do niej podchodzić w poważny sposób. Zamiast rzucać oskarżeniami Saudyjczycy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność i przeprosić muzułmanów i rodziny ofiar" - podkreślił Chamenei, cytowany na stronie internetowej duchowego przywódcy Iranu.

Z wyliczeń urzędników w Teheranie wynika, że rzeczywista liczba ofiar czwartkowej tragedii jest zdecydowanie wyższa i wynosi ponad tysiąc osób. "Świat islamu ma wiele pytań. Śmierć ponad tysiąca osób to nie jest błaha sprawa. Muzułmanie na całym świecie powinni skoncentrować się na tym zagadnieniu" - podkreślił Chamenei.

Od czasu zaprowadzenia w Iranie rządów ajatollahów perski, szyicki Teheran rywalizuje politycznie i religijnie z Arabią Saudyjską, rządzoną przez sunnickich wahhabitów, gdzie znajduje się najświętsze miasto islamu: Mekka, do której pielgrzymka jest obowiązkiem każdego pobożnego muzułmanina.

d4fqt2u

Teheran szacuje, że w tragedii zginęło co najmniej 144 Irańczyków, a około 300 uważa się za zaginionych, w tym byłego ambasadora tego kraju w Libanie.

Ostatni oficjalny bilans mówi o 769 osobach zabitych w dolinie Mina niedaleko Mekki, podczas rytualnego kamienowania szatana na znak wyrzeczenia się zła. Do tragedii doszło mimo niedawnych inwestycji władz saudyjskich w pielgrzymkową infrastrukturę, gdy napierające tłumy wiernych starły się ze sobą w drodze do kamiennych stel symbolizujących szatana. W tegorocznej pielgrzymce do Mekki udział bierze około 2 mln osób. Hadżdż trwa.

W piątek w Iranie rozpoczęła się trzydniowa żałoba narodowa.

d4fqt2u

Podziel się opinią

Share

d4fqt2u

d4fqt2u
Więcej tematów