ycipk-4hjyp0

Alert pogodowy. "Nie wychodź z domu, jeśli nie jest to konieczne"

Ostrzeżenia IMGW dla siedmiu województw przed wichurą. RCB wysłało SMS-ami alerty do mieszkańców woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. "Nie wychodź z domu, jeśli nie jest to konieczne" - głosi komunikat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najsilniej wiać będzie w środę. Nad Bałtykiem i w górach porywy wiatru sięgną 100 km/h
Najsilniej wiać będzie w środę. Nad Bałtykiem i w górach porywy wiatru sięgną 100 km/h (windy.com/Twitter.com/screen)
ycipk-4hjyp0

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w alertach umieszczonych także w mediach społecznościowych ostrzega przed wichurą i sztormem w powiatach nadmorskich. Z kolei na Zatoce Gdańskiej i Żuławach mogą nastąpić lokalne przekroczenia stanów alarmowych.

Natomiast Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. stopnia przed silnym wiatrem dla siedmiu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz całego obszaru woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Alert RCB to nowy system SMS-owego powiadamiania o zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych wtedy, gdy występuje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze.

ycipk-4hjyp0

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Wichura w całej Polsce

Z północnego zachodu napływa do Polski chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego. Kolejny front atmosferyczny znad zachodniej Polski, który niesie chmury i opady deszczu, w nocy dotrze do centrum i wschodnich województw - zapowiadają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy z Biura Cumulus.

ycipk-4hjyp0

Na Bałtyku sztorm osiągnie 10 stopni w skali Beauforta. W środę w ciągu dnia wiar na przeważającym obszarze Polski będzie osiągał w porywach lokalnie 80-90 km/h a na Bałtyku i w górach nawet 100 km/h i więcej.

Jarosław Turała z Meteoexpert ostrzega, że silne porywy będą powodowały szkody materialne, łamały gałęzie drzew, a nawet wyrywały drzewa z korzeniami. Wielu mieszkańców Polski musi być przygotowana, na dłuższe przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Obok silnego wiatru przesuwający się nad naszym morzem niż przyniesie ze sobą tzw “system frontów” (czyli jeden po drugim) atmosferycznych. Oznacza to, że we środę będziemy zmagać się z opadami deszczu, które chwilami mogą być intensywne - dodaje Turała.

ycipk-4hjyp0

Poprawa pogody spodziewana jest w czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła: RCB, IMGW, facebook.com/meteoexpert, RMF FM

Zobacz także: Śnieg na Kasprowym Wierchu. Mógł zaskoczyć niejednego turystę

ycipk-4hjyp0
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4hjyp0

ycipk-4hjyp0
ycipk-4hjyp0