ŚwiatAleksiej Nawalny. Rosja ignoruje Europejski Trybunał Praw Człowieka

Aleksiej Nawalny. Rosja ignoruje Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka wezwał Rosję do natychmiastowego uwolnienia z więzienia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Eksperci wyjaśnili Deutsche Welle jakie są szanse, że tak się stanie.

Rosja ignoruje Europejski Trybunał Praw Człowieka
Rosja ignoruje Europejski Trybunał Praw Człowieka
Źródło zdjęć: © PAP, EPA | SERGEI ILNITSKY
oprac. JT

Europejski Trybunał Praw Człowieka zażądał uwolnienia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Postanowienie Trybunału, który stwierdził, że zdrowie i życie Nawalnego jest zagrożone, otrzymali jego adwokaci. Pisaliśmy o tym tutaj.

Trybunał domaga się od Rosji natychmiastowego zwolnienia opozycyjnego polityka z aresztu.

Moskwa zareagowała błyskawicznie. Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że żądanie to jest "oczywiście niemożliwe do spełnienia". Zarzuciło też strasburskiemu trybunałowi "rażącą ingerencję w pracę wymiaru sprawiedliwości suwerennego państwa". Szef rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), Piotr Tołstoj, powiedział, że Rosja przestrzega swojej konstytucji i nawet nie myśli o spełnieniu żądania ETPC. Zgodnie z poprawką do konstytucji z 2020 roku, prawo krajowe ma w Rosji pierwszeństwo przed sądami międzynarodowymi i prawem międzynarodowym.

Aleksiej Nawalny przebywał w szpitalu w Niemczech po próbie otrucia go w sierpniu ubiegłego roku, za co obwinia Kreml. Po powrocie do Rosji w styczniu, został natychmiast aresztowany. Na początku lutego rosyjski sąd zamienił mu karę więzienia w zawieszeniu na karę pozbawienia wolności: Opozycjonista ma spędzić w więzieniu dwa lata i osiem miesięcy.

Aleksiej Nawalny. Zobowiązania międzynarodowe ponad prawem krajowym

Oficjalnie chodzi o sprawę "Yves Rocher". Nawalny i jego brat Oleg zostali oskarżeni o wyłudzenie pieniędzy z rosyjskiej filii francuskiego koncernu kosmetycznego. Ale ETPC już w 2017 roku stwierdził, że proces był niesprawiedliwy, a wyrok rosyjskich sędziów arbitralny. Po aresztowaniu w styczniu Nawalny ponownie zwrócił się do trybunału, skarżąc się, że w areszcie jego życie nie jest bezpieczne. W odpowiedzi ETPC zażądał, aby Nawalny został tymczasowo zwolniony.

Jakie konsekwencje dla Moskwy może mieć odmowa zwolnienia Nawalnego z więzienia? DW zapytała o to europejskich ekspertów. Kanstantin Dzehtsiarou, profesor z University of Liverpool's School of Law and Social Justice, specjalizujący się w prawach człowieka, krytykuje postępowanie Rosji.

- Zgodnie z Konwencją wiedeńską o prawie traktatów, państwo nie może wykorzystywać swojego prawa wewnętrznego jako podstawy do niewypełniania zobowiązań międzynarodowych. Dlatego w tym przypadku odniesienie do prawa krajowego jest co najmniej problematyczne - powiedział ekspert w rozmowie z DW. Jak zaznacza, także w prawie rosyjskim istnieje wiele sposobów na wdrożenie środków tymczasowych. Wymaga to "jedynie woli politycznej i chęci wykonania decyzji ETPC".

Robert Fidura o liście bpa Janiaka: stek kłamstw, tam nie było słowa prawdy

Źródło artykułu:Deutsche Welle

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)