Trwa ładowanie...

Aleksandra Dulkiewicz oburzona. "Przykład stosowania siły przez państwo"

- Otrzymaliśmy pismo od ministra kultury Piotra Glińskiego z informacją, że na najbliższe trzy lata dotacja dla ECS została obcięta o 3 miliony złotych - poinformowała w sobotę Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska jest oburzona tą decyzją.
Share
Aleksandra Dulkiewicz (prezydent Gdańska)
Aleksandra Dulkiewicz (prezydent Gdańska)Źródło: PAP, Fot: Marcin Gadomski
d1dkzti

Przypomnijmy: to już nie pierwsza sytuacja, kiedy Europejskie Centrum Solidarności otrzyma niższe dofinansowanie od państwa. W październiku resort Piotra Glińskiego obniżył kwotę o 3 miliony złotych. Pieniądze te miały pomóc ECS-owi w organizacji rocznicy wyborów z '89 roku. Dzięki zbiórce w internecie udało się zgromadzić odpowiednie środki do czerwcowej rocznicy.

Teraz, jak poinformowała Dulkiewicz, ministerstwo po raz kolejny "obcina dotację". - Czy jest to konsekwencja rozmów, które prowadziliśmy z ministrem Glińskim? Padła wtedy propozycja: albo w ECS powstanie dział prawdziwej historii "Solidarności" imienia Anny Walentynowicz, albo pieniędzy nie będzie. My się temu szantażowi nie poddaliśmy - komentowała Dulkiewicz.

d1dkzti

Prezydent Gdańska dodała, że "państwo polskie, czego przykładem jest Westerplatte, ma dziś wszystkie narzędzia do stosowania siły" - To kolejny taki przykład - dodała.

Zobacz także: Kontrowersyjne zdjęcie z Ryszardem Czarneckim. Michał Dworczyk komentuje

Dulkiewicz komentowała także ostatnią zapowiedź resortu wicepremiera Piotra Glińskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje bowiem powołać nową placówkę historyczną - Instytut Dziedzictwa Solidarności. Obiekt ma być konkurencyjny wobec istniejącego ECS.

d1dkzti

- Umowę o powołaniu ECS podpisało w 2007 roku pięć podmiotów, wśród nich NSZZ "Solidarność" i Ministerstwo Kultury - przypomniała Dulkiewicz. - Dzisiaj dwoje sygnatariuszy tej umowy za pośrednictwem mediów informuje, że buduje alternatywną instytucję, w kontrze do ECS - dodała prezydent Gdańska. Według niej "nie jest to pierwsza instytucja w Polsce, która jest budowana obok istniejących". - Czy dziś w Polsce mamy dwie ścieżki historyczne? - pytała Dulkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d1dkzti

Podziel się opinią

Share
d1dkzti
d1dkzti
Więcej tematów