ŚwiatAleksander Kwaśniewski roboczo na Ukrainie

Aleksander Kwaśniewski roboczo na Ukrainie


Prezydent Aleksander Kwaśniewski
rozpoczął w czwartek przed południem kilkugodzinną wizytę roboczą
na Ukrainie. Z prezydentem Leonidem Kuczmą omówi stan stosunków
polsko-ukraińskich i sytuację w świecie.

13.02.2003 | aktual.: 13.02.2003 13:57

Obraz
© Ceremonia powitalna na lotnisku (PAP/EPA)

Prezydencki Jak-40 wylądował o godzinie 10.20 na lotnisku w Iwano- Frankowsku (Stanisławów), na zachodzie Ukrainy. Po krótkiej ceremonii powitania - polskiego przywódcę witały polskie dzieci, dziękując mu za dobre stosunki polsko-ukraińskie - Kwaśniewski i Kuczma odlecieli śmigłowcem do rezydencji ukraińskiego przywódcy "Niebieska Góra" w miejscowości Huta pod Iwano-Frankowskiem.

Tam o godz. 11 mają rozpocząć się rozmowy w cztery oczy. Po ich zakończeniu do prezydentów dołączą pozostali członkowie obu delegacji.

Jak się oczekuje, głównymi tematami rozmów będzie wprowadzenie od 1 lipca obowiązku wizowego w ruchu osobowym między Polską i Ukrainą oraz komplikująca się sytuacja międzynarodowa.

Polska musi wprowadzić wizy dla Ukraińców, gdyż wynika to z jej zobowiązań w związku z wejściem do Unii Europejskiej. Równocześnie polskie władze chcą zrobić wszystko, aby wizy były tanie i łatwo dostępne, a w zamian oczekują, że strona ukraińska zrezygnuje z wprowadzenia wiz dla Polaków.

Obaj przywódcy omówią także stan przygotowań do przypadającej w tym roku 60. rocznicy krwawych wydarzeń na Wołyniu, w trakcie których ukraińscy nacjonaliści dokonali masakry polskiej ludności.

Prezydenci Kwaśniewski i Kuczma mają też rozmawiać o wpływie przystąpienia Polski do UE na stosunki między Warszawą i Kijowem. Polska najprawdopodobniej wejdzie do Unii 1 maja 2004 roku, a Ukraina chciałaby otrzymać do 2007 roku status państwa stowarzyszonego z UE.

Polska przekazała niedawno Komisji Europejskiej propozycje dotyczące polityki rozszerzonej UE wobec państw, które od 2004 roku staną się bezpośrednimi sąsiadami Unii. Przewidują one politykę aktywną i zróżnicowaną w zależności od tego, jakiego państwa dotyczy - Ukrainy, Białorusi, Mołdawii czy Rosji.

Część propozycji dotyczących Ukrainy została dobrze przyjęta przez ukraińskie MSZ.

Nie jest wykluczone, że przedmiotem rozmów prezydentów będą też kwestie związane z budową naftociągu, który połączyłby Odessę z Gdańskiem i umożliwił Polsce oraz Ukrainie zdywersyfikowanie importu ropy naftowej.

Kwaśniewski i Kuczma zapewne będą też rozmawiali o sytuacji wokół Iraku. Polska zdecydowanie popiera w tej kwestii stanowisko USA. Ukraina chce, aby ewentualna akcja zbrojna została usankcjonowana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Prasa ukraińska pisała niedawno, że po prawdopodobnym wkroczeniu do Iraku wojska amerykańskie mogą znaleźć tam ukraiński sprzęt wojskowy, który mógł być dostarczony Saddamowi Husajnowi wbrew embargu ONZ.

W ubiegłym roku USA oskarżyły prezydenta Kuczmę o wyrażenie zgody na dostarczenie Irakowi systemów radarowych "Kolczuga", które mogą być wykorzystywane przez Irakijczyków w walce z samolotami amerykańskimi i brytyjskimi, patrolującymi strefy zakazu lotów nad północnym i południowym Irakiem. Władze Ukrainy kategorycznie zaprzeczyły tym oskarżeniom. (and)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)