Trwa ładowanie...
d1qg1pa

Alarmujące dane. Codziennie od 3 tys. do 5 tys. nowych przypadków cholery w Jemenie

W bardzo szybkim tempie rozprzestrzenia się epidemia cholery w Jemenie. UNICEF ostrzega, że w ciągu kilku tygodni liczba zachorowań może dojść do 300 tys. przypadków dziennie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alarmujące dane. Codziennie od 3 tys. do 5 tys. nowych przypadków cholery w Jemenie
(PAP, Fot: PAP)
d1qg1pa

Dane przekazał dyrektor UNICEF ds. Bliskiego Wschodu Geert Cappelaere. W ostatnim miesiącu w Jemenie zgłoszono aż 70 tys. przypadków cholery. Wyraził obawę, że liczba zachorowań może się podwajać, jeśli nie nadejdzie większa pomoc.

Ostrzegł też, że epidemia może się rozszerzyć poza Jemen. WHO z kolei podała, że do końca kwietnia cholera zabiła w Jemenie co najmniej 471 osób.

Epidemia wybuchła w październiku ubiegłego roku. Potem zaczęła zanikać, ale nigdy nie została w pełni opanowana. Nowy wzrost liczby przypadków zaobserwowano w kwietniu.

d1qg1pa

Chaos w Jemenie. 19 mln osób potrzebuje pilnie pomocy

System zdrowia w Jemenie jest w katastrofalnym stanie. To wina wojny pomiędzy szyickimi rebeliantami Huti i siłami lojalnymi wobec oficjalnych władz. Obecnie w pełni działa mniej niż połowa placówek zdrowotnych w kraju.

Igła zakażona HIV na stacji paliw. To zdjęcie wywołało panikę - zobacz wideo

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Jednak jego władza jest w znacznej mierze iluzoryczna. Huti kontrolują Sanę oraz terytoria na północy i zachodzie kraju.

d1qg1pa

Cholerę wywołuje skażona woda i jedzenie. Może szybko doprowadzić do śmierci

Wojna domowa, w której zginęło ponad 10 tys. osób, a ponad 44,5 tys. jest rannych, spowodowała też poważny kryzys humanitarny w Jemenie. Według ONZ około 19 mln osób, czyli prawie dwie trzecie ludności, potrzebuje pilnie pomocy; 17 mln z nich cierpi głód.

Cholera to ostra bakteryjna choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez spożycie skażonej wody i jedzenia, objawiająca się m.in. silną biegunką. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia.

d1qg1pa

Podziel się opinią

Share

d1qg1pa

d1qg1pa
Więcej tematów