Trwa ładowanie...
dv9l44x
08-09-2011 23:08

Al-Kaida zdobyła libijskie rakiety przeciwlotnicze?

Jak napisał "New York Times", istnieją obawy, że w ręce ugrupowań terrorystycznych w rodzaju Al-Kaidy trafić mogą ręczne rakietowe pociski przeciwlotnicze ze splądrowanych magazynów armii libijskiej.

dv9l44x
dv9l44x

Według cytowanego przez gazetę anonimowego amerykańskiego oficera, nie jest jasne, czy terroryści przejęli te rakiety, ale służby wywiadowcze liczą się z taka możliwością. Rakiety takie, mające system samonaprowadzania na podczerwień, stanowią potencjalne narzędzie zamachów na samoloty pasażerskie.

W pozbawionym jakiejkolwiek ochrony składzie broni w Trypolisie reporter "New York Timesa" znalazł 10 pustych skrzyń, które według etykiet zawierały po dwa przenośne ręczne rakietowe systemy przeciwlotnicze. Na jednej ze skrzyń widniał napis 9M342, co jest fabrycznym oznaczeniem nowoczesnej rosyjskiej rakiety SA-24, znacznie skuteczniejszej niż starszy model SA-7, znany także jako Strzała.

Rakiety Strzała widziano w ostatnim czasie u powstańców, kontrolujących już niemal całe terytorium Libii. Główny doradca prezydenta Baracka Obamy do spraw walki z terroryzmem John Brennan oświadczył, iż los ręcznych rakiet przeciwlotniczych i innej broni z libijskich arsenałów budzi "poważne zaniepokojenie", a Stany Zjednoczone naciskają na powstańców, by rozciągnęli kontrolę nad tym uzbrojeniem.

Jak zaznacza "New York Times", według dostępnej dokumentacji do Libii dostarczono 5270 rakiet Strzała. Część dostaw nie została jednak wciągnięta do rejestrów i w rzeczywistości reżym Muammara Kadafiego mógł - jak się szacuje - otrzymać nawet 20 tys. takich pocisków.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj