Trwa ładowanie...
d4hi49q

Al-Kaida zaatakuje przed Bożym Narodzeniem? Terroryści mają planować zamachy na samoloty

Terroryści z Al-Kaidy planują "spektakularne" zamachy bombowe na samoloty pasażerskie przed Bożym Narodzeniem - ostrzega brytyjski "Sunday Express", powołując się na anonimowe źródła w służbach bezpieczeństwa. Narażone mają być loty do europejskich miast.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Al-Kaida zaatakuje przed Bożym Narodzeniem? Terroryści mają planować zamachy na samoloty
(WP.PL)
d4hi49q

Według "Sunday Express" zagrożenie jest tak duże, że Brytyjczycy zastanawiali się nad zakazem wnoszenia na pokłady samolotów podręcznych toreb, a nawet urządzeń elektrycznych, jak telefony, które mogłyby być przewożone jedynie w luku bagażowym.

- Powiedziano nam, że planowany jest atak na pięć samolotów przed Bożym Narodzeniem - zdradził w rozmowie z dziennikiem pracownik ochrony lotniska.

Kolejny anonimowy rozmówca "Sunday Express", opisany jako dobrze poinformowane źródło w służbach bezpieczeństwa, powiedział, że "zagrożenie jest skierowane na Europę". - USA poprawiły swoje procedury bezpieczeństwa latem, ale my nie. (...) Spodziewamy się czegoś katastroficznego i to niedługo - dodał.

d4hi49q

Powracający dżihadyści i "uśpione komórki"

W ostatnich miesiącach wyjechały z europejskich państw do Syrii i Iraku setki osób,które przyłączyły się do zbrojnych dżihadystów - głównie Państwa Islamskiego, ale także lokalnych komórek Al-Kaidy. Służby wywiadowcze obawiają się, że powracający z Bliskiego Wschodu islamiści, którzy zdobyli doświadczenie bojowe, mogą planować ataki na Starym Kontynencie.

W Wielkiej Brytanii, skąd pochodzą przecieki o planach zamachów w okresie świątecznym, już w sierpniu tego roku podniesiono stopień zagrożenia terrorystycznego z trzeciego na drugi poziom w pięciostopniowej skali.

Zobacz również wideo: Czerwony alert w W. Brytanii. Zamach terrorystyczny "wysoce prawdopodobny".

Zagrożenie mają stanowić także "uśpione komórki" terrorystów. O ich istnieniu mówił przed kilkoma tygodniami dezerter z armii dżihadystów (czytaj więcej). Służby obawiają się szczególnie zradykalizowanych, białych konwertytów z europejskimi paszportami, którzy nie będą wyróżniać się z tłumu.

d4hi49q

Walka z dżihadystami

W sierpniu zawiązała się międzynarodowa koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu, która prowadzi naloty na cele dżihadystów na Bliskim Wschodzie. Wśród jej członków jest szereg państw europejskich, z czego pięć bierze udział w bombardowaniach. Amerykańskie lotnictwo, które jako jedyne z grupy państw zachodnich prowadzi operacje i w Iraku, i w Syrii, atakowało także siły syryjskich sprzymierzeńców Al-Kaidy.

Źródła: "Sunday Express", WP.PL.

Zobacz także: Al-Kaida ma nowy sposób na wysadzanie samolotów?

d4hi49q

Podziel się opinią

Share
d4hi49q
d4hi49q
Więcej tematów