Trwa ładowanie...
d2i41rk

Aktywny dzień CBA. Funkcjonariusze weszli do siedziby NIK

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawili się w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli. Początkowo dyrektor generalny NIK nie chciał wpuścić agentów do gabinetu prezesa. Wcześniej CBA przeszukiwało mieszkania Mariana Banasia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
CBA podobno weszło też do siedziby NIK, której prezesem jest Marian Banaś
CBA podobno weszło też do siedziby NIK, której prezesem jest Marian Banaś (East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski)
d2i41rk

Wejście do siedziby NIK to kolejne czynności wykonane w środę przez CBA. "W siedzibie NIK trwają rozmowy CBA z Marianem Banasiem. Na razie nie doszło do żadnych czynności" - napisała na Twitterze dziennikarka Radia Wnet Magdalena Uchaniuk-Gadowska. Z kolei RMF FM podaje, że agenci CBA przyjechali do siedziby NIK z nakazem przeszukania gabinetu Banasia. Początkowo dyrektor generalny NIK nie chciał ich jednak wpuścić.

Według najnowszych informacji radia, Banaś dotarł do siedziby NIK w związku z próbą wejścia agentów CBA do jego gabinetu.

- Mogę potwierdzić obecność agentów CBA w naszym budynku, do przeszukania jednak nie doszło. Prezes NIK uznał, że nie zostały spełnione konstytucyjne przesłanki. Prezes nadal objęty jest immunitetem - powiedział w rozmowie z RMF FM rzecznik NIK Zbigniew Matwiej. - Są prowadzone czynności związane ze śledztwem dotyczącym składania fałszywych zeznań i uszczuplenia podatku od osób fizycznych - dodał zastępca prokuratora regionalnego Paweł Sawoń.

d2i41rk

Wcześniej CBA przeszukiwało mieszkania Mariana Banasia w Warszawie i w Krakowie oraz mieszkanie jego córki w Krakowie. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych szefa NIK. Pełnomocnik Banasia zapowiedział zażalenie na czynności prokuratury i CBA.

Zobacz też: Szokujące słowa księdza z Kalisza o Robercie Biedroniu. Krzysztof Gawkowski oburzony

"Zważywszy na treść protokołu kontroli pana Mariana Banasia sporządzonego przez CBA - nie ma podstaw faktycznych i prawnych do przeszukania. Co więcej, mieszkanie prezesa NIK-u chroni immunitet. W takiej sytuacji czynności CBA i Prokuratury Regionalnej w Białymstoku są niedopuszczalne" - tłumaczył w przesłanym WP oświadczeniu pełnomocnik prezesa NIK-u adwokat Marek Małecki.

d2i41rk

W mediach pojawiają się też sprzeczne wiadomości dotyczące zatrzymania syna szefa NIK. Sam Jakub B. w rozmowie z Onetem potwierdził, że został zatrzymany. Przyznał, że agenci mają nakaz zatrzymania jego rzeczy oraz przeszukania jego pokoju hotelowego oraz samochodu.

Co więcej, jak ustalił Onet, NIK rozpoczął kontrolę w Prokuraturze Krajowej.

Afera Mariana Banasia

Przypomnijmy, że o szefie NIK zrobiło się głośno po tym, jak okazało się, że w jednej z jego krakowskich kamienic prowadzony jest tzw. hotel na godziny. Pojawiły się też wątpliwości ws. jego oświadczeń majątkowych. CBA podejrzewało szefa NIK o złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu.

Przeszukiwanie mieszkań Banasia, zatrzymanie jego syna, zatrzymanie agenta Tomka - wszystko to działania CBA w ciągu jednego dnia. Politycy opozycji mówią o "akcji". - Nie ma takich przypadków. Chcą coś politycznie przykryć - powiedział w rozmowie z WP Marek Biernacki, były koordynator ds. służb specjalnych.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2i41rk

Podziel się opinią

Share
d2i41rk
d2i41rk
Więcej tematów