Trwa ładowanie...
03-05-2015 16:15

Akcja w kopalni Wujek: odwiert powinien być gotowy nocą lub nad ranem

W nocy z niedzieli na poniedziałek lub nad ranem powinien być gotowy odwiert, wykonywany w ramach akcji poszukiwawczej dwóch górników zaginionych po wstrząsie w kopalni Wujek - wynika z ostatnich informacji. Po wykonaniu otworu przez wiertnicę 1050 m pod ziemię ma być opuszczona kamera.

Akcja w kopalni Wujek: odwiert powinien być gotowy nocą lub nad ranemŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d2un71h
d2un71h

Rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego Wojciech Jaros przekazał w niedzielę po południu, że choć rano rozpoczęło się wiercenie poniżej tysiąca metrów, i zostało już tylko ok. 50 m, zaszła konieczność wymiany silnika wgłębnego, który jest na samym końcu wiertnicy. To oznacza, że optymistyczne założenia o możliwym opuszczeniu kamery jeszcze w niedzielę prawdopodobnie nie spełnią się.

- Mamy nadzieję, że stanie się to w nocy, być może nad ranem - powiedział Jaros. Zaznaczył, że dotychczasowe tempo prac jest bardzo dobre, a przy wierceniu na taką głębokość zawsze trzeba liczyć się z utrudnieniami.

Prowadzona od kilkunastu dni akcja ratownicza jest następstwem wstrząsu w tzw. ruchu Śląsk (części kopalni Wujek znajdującej się w Rudzie Śląskiej), do którego doszło 18 kwietnia. Wstrząs był skutkiem odprężenia górotworu na głębokości ok. 1050 m. Z zagrożonego rejonu wycofano pracowników; dwóch górników przebywających w zagrożonym rejonie nie zgłosiło się.

Wstrząs spowodował ogromne zniszczenia w wyrobisku, m.in. jego znaczne zaciśnięcie i wypiętrzenie podłoża. Zmierzający po górników ratownicy posuwali się bardzo wolno, przebijając się przez rumowisko skalne i zniszczone części maszyn. Zapadła decyzja o drążeniu nowego chodnika, który pozwoli dotrzeć do zaginionych, jak również o wykonaniu pionowego odwiertu z powierzchni, który umożliwi szybsze sprawdzenie niedostępnego rejonu.

d2un71h

Wykonywany przez wiertnicę otwór powinien wycelować w okolicę skrzyżowania chodnika podścianowego i przecinki (czyli wyjścia ze ściany). W tamtym rejonie z dużym prawdopodobieństwem mogą znajdować się poszukiwani. Ze względu na zabudowane w ścianie i wokół niej urządzenia to też jedyne miejsce, gdzie jest możliwość dowiercenia się. Po zakończeniu prac przy odwiercie, ratownicy zamierzają tą drogą opuścić na dół kamerę, ewentualnie wodę i żywność.

Z czwartku na piątek w kopalni przeprowadzono próbę opuszczania kamery na głębokość ponad kilometra (w szybie). Próba okazała się udana. Przeprowadziła ją firma Emitech z Bytomia, działająca w branży telekomunikacji górniczej. Urządzenie zostało specjalnie skonfigurowane dla potrzeb tej akcji. Część wizyjną kamery pokryto specjalną powłoką hydrofobową, która minimalizuje skutki zabrudzenia obiektywu. Szerokokątny obiektyw podświetlony światłem podczerwonym wyposażono dodatkowo w rejestrator dźwięku. Urządzenie opuszczone na głębokość 1050 m zapewniło podgląd i rejestrację obrazu wysokiej jakości w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe przy akcjach ratunkowych.

Z każdą dobą o kolejne metry posuwa się też kombajn drążący podziemny chodnik. - Do przecinki czwartej, prowadzącej w kierunku ściany, gdzie najprawdopodobniej znajdują się poszukiwani kombajn ma 246 metrów. Tam - jeśli przecinka okaże się także niedostępna z uwagi na zaciśnięcie chodnika - po przejściu przez nią skręci w prawo i będzie miał kolejne kilkadziesiąt metrów chodnika do wydrążenia - poinformował w niedzielę Jaros.

Wstrząs i akcja ratownicza wyłączyły jedną ścianę z wydobycia. Ruch Śląsk wydobywa obecnie węgiel na dwóch ścianach - na głębokości 865 m i 1050 m.

d2un71h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2un71h
Więcej tematów