PolskaAkcja w Afganistanie ma znamiona poważnego przestępstwa

Akcja w Afganistanie ma znamiona poważnego przestępstwa

Szef MON Bogdan Klich ocenił, że sprawa żołnierzy aresztowanych w związku z akcją w Afganistanie, w której zginęli cywile, nosi "wszelkie znamiona poważnego przestępstwa" i MON będzie wyjaśniał tę sprawę. Klich powtórzył, że w 2008 roku polskie wojska zostaną wycofane z Iraku.

Akcja w Afganistanie ma znamiona poważnego przestępstwa
Źródło zdjęć: © PAP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/polscy-zolnierze-oskarzeni-o-zabojstwo-6038716720043137g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/polscy-zolnierze-oskarzeni-o-zabojstwo-6038716720043137g )
Polscy żołnierze oskarżeni o zabójstwo

Mogę zapewnić, że prześwietlenie relacji pomiędzy przełożonymi, a podwładnymi, którzy dopuścili się tego czynu - podkreślam, mającego wszelkie znamiona poważnego przestępstwa - będzie jednym z podstawowych zadań ministra obrony narodowej w najbliższym czasie - zapewnił szef MON w Polskim Radiu, w "Sygnałach Dnia".

Sąd Garnizonowy w Poznaniu aresztował w czwartek siedmiu żołnierzy zatrzymanych w związku z akcją w Afganistanie, w której zginęli cywile. W środę sześciu żołnierzom prokuratura postawiła zarzuty zabójstwa ludności cywilnej; grozi im od 12 lat więzienia do kary dożywocia. Siódmy z zatrzymanych usłyszał zarzut ataku na niebroniony obiekt cywilny, za co grozi od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

To jest sygnał ostrzegawczy, to jest swoiste memento, bo takie sytuacje, takie wydarzenia nie mogą się już w polskim wojsku powtórzyć - dodał Klich.

Ocenił, że zachowanie tych żołnierzy "bardzo poważnie godzi w nie tylko w honor i godność polskiego żołnierza, ale także w naszą reputację jako dotychczas wiarygodnego uczestnika misji międzynarodowych".

Klich pytany o plany nowego rządu co do obecności polskich wojsk w Iraku, powiedział, że należy "poczekać do piątku, do expose premiera Donalda Tuska". Bo tutaj premier Tusk będzie w tej sprawie się wypowiadał - dodał.

Mnie pozostaje tylko potwierdzenie tego, że w 2008 roku, że w przyszłym roku Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku zostanie wycofany - zaznaczył.

Dodał, że od jego poprzednika na stanowisku szefa MON Aleksandra Szczygły nie uzyskał "wytłumaczenia, dlaczego przed kilkunastoma miesiącami, doszło do zmiany charakteru naszej misji irackiej".

W Iraku polskie wojska są obecne od 2003 r. Przebywa tam aktualnie IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, która - podobnie jak poprzednia - liczy ok. 900 żołnierzy.

Źródło artykułu:PAP
afganistanżołnierzeareszt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)