Akcja Szlachetna Paczka - wiele rodzin czeka na pomoc
Prezydentowa Maria Kaczyńska, tenisistki Agnieszka i Urszula Radwańskie, siatkarze reprezentacji Polski, piłkarze Wisły Kraków, senatorowie z okręgu krakowskiego przyłączyli się do akcji Szlachetna Paczka. Inicjatywa polega na przygotowaniu świątecznej paczki dla potrzebujących rodzin. Na darczyńców czeka prawie 1,1 tys. rodzin.
Ogólnopolską akcję świątecznej pomocy Stowarzyszenia Wiosna organizuje już po raz dziewiąty. Aby wziąć w niej udział, wystarczy wybrać z bazy na stronie www.szlachetnapaczka.pl rodzinę potrzebującą pomocy i przygotować dla niej świąteczną paczkę.
- Naszą bazę przygotowujemy w oparciu o informacje z ośrodków pomocy społecznej, szkół, parafii, organizacji takich jak Caritas - poinformował Marcin Węc ze Stowarzyszenia Wiosna. Wolontariusze zbierają informacje o rodzinach, które potrzebują pomocy, a potem pytają je, czy są zainteresowane udziałem w akcji. - Następnie przeprowadzają szczegółowy wywiad na temat potrzeb konkretnej rodziny. Dlatego nasza pomoc jest celowa, nie dajemy przypadkowych produktów, ani pieniędzy, tylko staramy się spełnić konkretne potrzeby - podkreślił Węc.
Jak dodaje, jeśli jedna osoba nie jest w stanie spełnić życzenia wybranej rodziny, może je zrealizować przy pomocy innych. W zeszłym roku jedną paczką przygotowywało średnio 12 osób. Dzięki temu łatwiej zorganizować pomoc i nie jest to tak obciążające finansowo.
W całej Polsce na darczyńców wciąż czeka prawie 1100 rodzin. Jak poinformował Węc, Stowarzyszenie Wiosna zdecydowało, że akcja - która planowo miała zakończyć się 10 grudnia - potrwa dopóki wszyscy nie otrzymają wsparcia. - Dotychczas nie zdarzyło się, aby wszystkie rodziny nie znalazły darczyńców. Mamy nadzieję, że uda się także w tym roku - powiedział.
Są rejony, w których szczególnie trudno o wsparcie. W najgorszej sytuacji są województwa: świętokrzyskie, lubuskie i podkarpackie, w których darczyńcy zgłaszają się sporadycznie. Niewiele lepiej sytuacja wygląda na Lubelszczyźnie, Podlasiu i w województwie warmińsko-mazurskim.
Jak poinformował Węc, do akcji przyłączyło się wiele znanych osób. Prezydentowa Maria Kaczyńska zdecydowała się pomóc rodzinie z województwa warmińsko-mazurskiego. Pierwszą Damę poruszyła zwłaszcza historia czteroletniej dziewczynki, która cierpi na astmę oskrzelową oraz zaburzenia tarczycy.
Kadra polskich siatkarzy przygotowała pomoc dla trzech rodzin z Bełchatowa i Koluszek. Mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski zdecydował się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci z Warszawy. Tenisistki Agnieszka i Urszula Radwańskie przygotowały pomoc dla krakowskiej rodziny z trójką synów, z których jeden cierpi na porażenie mózgowe z niedowładem kończyn, epilepsję i wrzody żołądka.
Zespół Wisły Kraków pomaga rodzinie z szóstką dzieci. Najstarsze z nich ma 28 lat, najmłodsze 10. Brakuje im żywności i środków czystości i pomocy szkolnych, a wszystkie dzieci potrzebują odzieży.
Senatorowie z okręgu krakowskiego (Janusz Sepioł, Paweł Klimowicz i Stanisław Bisztyga z PO oraz Zbigniew Cichoń z PiS) wspólnie przygotowywali paczkę dla jednej z krakowskich rodzin.
Akcja Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 r. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 53 tys. darczyńców. Dzięki temu świąteczną pomoc o łącznej wartości 3,3 mln zł otrzymało prawie 5 tys. rodzin z całej Polski.