Tajna akcja policji. Trzy Polki zatrzymane
Trzy Polki podejrzane o udział we włoskiej mafii 'Ndrangheta zostały zatrzymane przez "Łowców cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji. Kobiety były poszukiwane Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zabezpieczono już mienie podejrzanych, w tym m.in. cztery wille znajdujące się nadmorskich i górskich kurortach.
30.11.2022 | aktual.: 30.11.2022 19:17
"Policjanci z grupy 'łowców cieni' Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z mazowiecką Krajową Administracją Skarbową, przy wsparciu Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, zatrzymali trzy Polki" - poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz.
Policjantka wskazała, że kobiety te - mające po czterdzieści kilka lat - były poszukiwane Europejskimi Nakazami Aresztowania przez włoski wymiar sprawiedliwości w związku z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej i prania pieniędzy. "Działania zrealizowano w ramach projektu I-CAN (Interpol Cooperation Against 'Ndrangheta). Funkcjonariusze przeprowadzili działania w Warszawie oraz w województwie śląskim i lubelskim" - wyjaśniła.
"Akcję przeprowadzono w związku ze śledztwem włoskich organów ścigania, dotyczącym grupy przestępczej wytwarzającej nierzetelną dokumentację, na podstawie której dokonywano oszustw podatkowych na szkodę włoskiego budżetu państwa oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności" - dodała rzeczniczka CBŚP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kilkadziesiąt członków grupy
Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska przekazała, że grupa przestępcza, w której miały być zatrzymane kobiety, działała w Polsce i we Włoszech.
"Jej członkowie tworzyli spółki i wystawiali nierzetelne dokumenty, które potwierdzały fikcyjne transakcje. Wystawione faktury pro-forma, pozwalały uniknąć konsekwencji podatkowych, a jednocześnie potwierdzały przepływ środków finansowych na rachunkach bankowych poszczególnych firm" - podkreśliła rzeczniczka szefa KAS. Dodała przy tym, że wartość fikcyjnych transakcji szacuje się na ponad 50 mln euro.
"Grupa składała się z co najmniej 30 osób, które współpracowały z 'Ndranghetą, najpotężniejszą obecnie organizacją przestępczą we Włoszech. Zatrzymane obywatelki Polski były w zarządach fikcyjnych firm, których rachunki służyły do transferu pieniędzy należących do grup przestępczych" - podała.
Zabezpieczono majątek o gigantycznej wartości
Według ustaleń śledczych gotówkę z banków w Polsce wypłacały tylko tzw. zaufane osoby. "Jedna z zatrzymanych kobiet przyznała się, że wypłaciła z banku ponad 15 mln euro. Gotówkę przekazywała kurierom, którzy we Włoszech rozliczali się z organizatorami procederu. Dwóch z nich zatrzymano w drodze powrotnej do Włoch. W samochodzie, którym podróżowali, było blisko 500 tys. euro" - przekazała.
"Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości prawie 12 mln euro, w tym m.in. cztery wille znajdujące się nadmorskich i górskich kurortach, samochody, motocykle, biżuterię i luksusowe zegarki" - dodała Justyna Pasieczyńska.
Jak zapewniają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy, a wobec zatrzymanych kobiet została wszczęta procedura ekstradycyjna do Włoch.
Źródło: PAP
Przeczytaj również: