Ai Weiwei zmuszony do wyłączenia kamer internetowych

Znany chiński artysta i dysydent Ai Weiwei poinformował, że
władze kazały mu wyłączyć kamery internetowe, które zainstalował w swoim domu przed dwoma dniami w ramach protestu przeciwko 24-godzinnemu nadzorowi policyjnemu.

Ai Weiwei zmuszony do wyłączenia kamer internetowych
Źródło zdjęć: © AFP | Ed Jones

- Zwrócono się do mnie o ich wyłączenie po 46 godzinach od momentu, kiedy zaczęły rejestrować - powiedział Ai, precyzując, że nakaz został wydany telefonicznie bez podania powodów. - Oni nigdy nie podają powodów. Nigdy nie powiedziano mi, jakie są motywy mojego nadzoru - podkreślił.

Po zwolnieniu z więzienia w czerwcu 2011 roku Ai przebywa w nieformalnym areszcie domowym. W ramach nałożonych sankcji przez rok nie może opuszczać Pekinu i jest pod stałą obserwacją policji.

- W moim życiu wszystko jest pod kontrolą - mój telefon, mój komputer... Moje biuro było poddane rewizji, ja jestem sprawdzany i inwigilowany każdego dnia. Mój dom jest pod stałą obserwacją kamer telewizyjnych - powiedział artysta we wcześniejszym wywiadzie dla AFP.

Z tego powodu Ai zdecydował, że lepiej będzie, jeśli sam zainstaluje kamery, m.in. przy biurku i w sypialni, aby ludzie mogli zobaczyć wszystko, co robi.

Władza kontra artysta

W kwietniu 2011 roku Ai Weiwei został zatrzymany przez policję i przebywał w areszcie pekińskim do czerwca. Warunkiem zwolnienia było wpłacenie kaucji w wysokości 1 mln dolarów. Sympatycy artysty włączyli się do zbiórki pieniędzy i ostatecznie po wpłaceniu wyznaczonej sumy Ai został zwolniony. Obecnie 54-letniemu artyście postawiono zarzut popełnienia przestępstwa podatkowego, związanego z firmą prowadzoną przez jego żonę.

Ai najbardziej znany jest z dwóch sławnych instalacji artystycznych. Pierwsza, złożona z tornistrów szkolnych, upamiętniała ofiary wśród dzieci w czasie wielkiego trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku, a druga poświęcona była ofiarom pożaru wieżowca w Szanghaju w 2010 roku.

Wpływowy magazyn brytyjski "Art Review" uznał go za najważniejszego artystę z dziedziny instalacji w 2011 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)