Trwa ładowanie...
d25kf78

AI: raport "Położyć kres bezkarności"(inf.własna)

d25kf78
d25kf78
Bogusław Stanisławski z Amnesty International (PAP/Piotr Rybarczyk)
Źródło: Bogusław Stanisławski z Amnesty International (PAP/Piotr Rybarczyk)

Stowarzyszenie Amnesty International przedstawiło w poniedziałek raport rozpoczynający nową fazę światowej kampanii przeciwko stosowaniu tortur na świecie - "Położyć kres bezkarności: sprawiedliwość dla ofiar stosowania tortur". Etap ten poświęcony jest nagłośnieniu problemu bezkarności oprawców.

Kampania, w którą zaangażowane są różne środowiska społeczne, organizacje kobiece, związki wyznaniowe, związki zawodowe, organizacje praw człowieka i inne, prowadzona jest od października ubiegłego roku w ponad 150 krajach, w tym również w Polsce.

Głównym celem akcji jest podjęcie działań w celu zapobieżenia torturom. Działania są ukierunkowane przede wszystkim na osiągnięcie postępu w trzech podstawowych dziedzinach - zapobieganie torturom, wyeliminowanie bezkarności oraz ujawnianie przejawów dyskryminacji.

d25kf78

Według przedstawionego raportu AI, w 150 krajach świata w latach 1997-2000 stosowano tortury. W 70 krajach robiono to nagminnie, a w 80 odnotowano przypadki śmierci z powodu tortur.

Tortury to hańba XX i XXI wieku. By im przeciwdziałać, potrzebna jest solidarność społeczna - mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie rzecznik Amnesty International Polska Bogusław Stanisławski. Dodał, że organizacja stara się zawstydzić osoby odpowiedzialne za stosowanie tortur.

Według organizacji, mimo że zakaz stosowania tortur zawarty jest we wszystkich aktach prawa międzynarodowego ratyfikowanych przez wiele państw, tortury ciągle są stosowane bezkarnie.

Amnesty International, która w maju obchodziła 40-lecie działalności, jest międzynarodową organizacją zrzeszającą obrońców praw człowieka. Zajmuje się niesieniem pomocy więźniom politycznym, ofiarom prześladowań religijnych oraz ich rodzinom. Jako podstawę działalności uznaje Powszechną Deklarację Praw Człowieka. AI działa w ponad 150 krajach. Zrzesza ponad milion członków.

d25kf78

AI przeciwstawia się karze śmierci i torturom oraz innym formom poniżającego i nieludzkiego traktowania, bądź karania więźniów. W wyniku jej działania wolność odzyskało kilkadziesiąt tysięcy więźniów politycznych.

Organizacja opracowała Światową Mapę Tortur, wymieniającą kraje, w których są stosowane tortury. Działa także na rzecz upowszechnienia prawa do azylu oraz wyeliminowania handlu bronią, wspomaga rodziny poszkodowanych.

W 30 rocznicę powstania organizacji AI została uhonorowana nagrodą Praw Człowieka ONZ. W 1977 roku otrzymała Pokojową Nagrodą Nobla za wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na świecie. W 1983 roku organizacji przyznano Nagrodę Rady Europy. Organizacja jest kierowana przez Międzynarodowy Sekretariat z siedzibą w Londynie. Sekretarzem Generalnym organizacji jest Mahmoud Ben Romdehane. Od 1990 Stowarzyszenie Amnesty International działa w Polsce.
(an)

Zobacz także: - Amnesty International

d25kf78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25kf78
Więcej tematów