Trwa ładowanie...

AI: Od 2011 roku w rządowych więzieniach w Syrii zginęło prawie 18 tys. osób

• W latach 2011-2015 w syryjskich więzieniach rządowych zginęło prawie 18 tys. osób

• Według Amnesty International dochodzi tam do tortur i gwałtów na wielką skalę
• Syryjski rząd wielokrotnie odrzucał oskarżenia o stosowanie tortur wobec więźniów

AI: Od 2011 roku w rządowych więzieniach w Syrii zginęło prawie 18 tys. osóbŹródło: AFP, fot: JAMES LAWLER DUGGAN
d4i6uk9
d4i6uk9

Nasz raport powstał m.in. na podstawie rozmów z 65 osobami, które przeżyły tortury w syryjskich zakładach karnych - tłumaczy Amnesty International, apelując jednocześnie do społeczności międzynarodowej o wywarcie presji na reżim w Damaszku.

Według AI od marca 2011 roku, kiedy wybuchło powstanie przeciw rządom prezydenta Baszara el-Asada, do grudnia 2015 roku w syryjskich więzieniach śmierć poniosło ponad 17,7 tys. osób. Amnesty podkreśla, że wynika z tego, iż dziennie ginęło tam 10 osób, a miesięcznie ponad 300.

Z relacji świadków wynika, że zaraz po przybyciu do zakładu karnego osadzeni uczestniczyli w tzw. przyjęciu powitalnym, które polegało na biciu przez strażników. Kobiety były natomiast często gwałcone podczas "kontroli bezpieczeństwa". - Traktowali nas jak zwierzęta. Chcieli pozbawić nas cech ludzkich - mówił jeden ze świadków cytowanych w raporcie AI.

d4i6uk9

Amnesty podkreśla, że sprawą powinna zająć się społeczność międzynarodowa. Szczególna odpowiedzialność za powstrzymanie reżimu w Damaszku spoczywa na Stanach Zjednoczonych i Rosji, które odgrywają kluczową rolę w negocjacjach pokojowych, mających doprowadzić do zakończenia konfliktu syryjskiego - uważa AI.

W Syrii od 2011 roku trwa wojna, w której zginęło ponad 280 tys. ludzi; ponad połowa ludności została zmuszona do opuszczenia swych domów.

d4i6uk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i6uk9
Więcej tematów