Agora chce kupić polską część Orkla Media
Spółka Agora SA, wydawca m.in. "Gazety Wyborczej", jeszcze w grudniu ubiegłego roku poinformowała zarząd norweskiego konglomeratu Orkla ASA, że jest zainteresowana zakupem polskiej części grupy medialnej Orkla Media, będącej m.in. współwłaścicielem dziennika "Rzeczpospolita" - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.
Tego dnia Dag Opedal, prezes Orkla Media powiedział, że ma nadzieję, iż los grupy zostanie ostatecznie rozwiązany jeszcze przed latem, czyli w maju lub najpóźniej w czerwcu.
Agora nie chce komentować tych informacji. Jesteśmy zainteresowani wszystkimi ciekawymi aktywami medialnymi na rynku polskim i europejskim. Nasza polityka informacyjna spółki giełdowej zakłada niekomentowanie spekulacji rynkowych dotyczących konkretnych podmiotów - powiedział wiceprezes Agory SA Zbigniew Bąk.
Komentarza w tej sprawie nie chciał udzielić również prezes zarządu spółki "Presspublica", która wydaje "Rzeczpospolitą", Grzegorz Gauden.
W miniony piątek zarząd koncernu na posiedzeniu w Oslo postanowił, że do końca marca zostanie ostatecznie opracowana koncepcja dotycząca przyszłości Orkla Media. Pod uwagę są brane następujące rozwiązania: znalezienie inwestora strategicznego dla grupy i stworzenie wraz z nim joint venture albo wycofanie się ze sfery mediów i sprzedaż grupy jako całości lub nawet sprzedaż poszczególnych jej części. Postanowiono też wybrać Deutsche Bank jako doradcę finansowego przy realizacji tych operacji.
Według skandynawskich mediów zainteresowanie kupnem Orkla Media wyraziło już co najmniej siedem podmiotów. Na ich czele jest norweska grupa medialna Avishuset Dagbladet, kierowana przez Jensa P. Heyerdahla juniora, syna słynnego norweskiego podróżnika i żeglarza, jeszcze do niedawna jednej z czołowych postaci koncernu Orkla. Na drugim miejscu wymienia się największy skandynawski koncern medialny, fińską Sanoma, a potem duński Egmont oraz islandzką grupę inwestycyjną Bauger.
Według informacji uzyskanych przez PAP jest niemal pewne, że większość z wymienionych potencjalnych właścicieli Orkla Media nie jest zainteresowanych posiadaniem polskich tytułów prasowych w części lub w całości należących do grupy norweskiej.
Dobrze poinformowany szwedzki branżowy tygodnik "Pressenstidning" podał, że w wypadku wygrania przetargu przez Avishuset Dagbladet nowi właściciele będą szukali nabywców na polską część Orkla Media. Wówczas na pierwszym miejscu wśród nich znajdzie się Agora.
Polski inwestor będzie musiał zdecydować, czy jest zainteresowany zakupem jedynie wydawnictwa i tytułu "Rzeczpospolita", czy też całości polskiej części Orkla Media, w tym gazet regionalnych. Według informacji PAP, to drugi wariant jest bardziej prawdopodobny.
Michał Haykowski