Agnieszka Holland: Obamie jest przykro
- Obama jest jednym z lepiej wykształconych prezydentów Stanów Zjednoczonych, ale historia II wojny światowej to nie jest jego działka. Zawiedli jego eksperci, myślę, że jest mu bardzo przykro - powiedziała w TOK FM reżyserka Agnieszka Holland, komentując wpadkę prezydenta USA Baracka Obamy.
Podczas uroczystości uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego prezydent Barack Obama, mówiąc o hitlerowskim obozie przejściowym w Izbicy, użył słów "polski obóz śmierci".
Według Agnieszki Holland, ani prezydent Obama ani żaden z jego doradców na pewno nie kierowali się złą wolą. - Ale ten brak wrażliwości ma swoje konsekwencje, bo język kształtuje świadomość - dodała.
Zdaniem reżyserki problem z "polskimi obozami" wynika z niedoinformowania, braku wrażliwości na historię europejską, który to jest w Stanach powszechny. - Polonia nie jest dostatecznie silna w tym edukacyjnym działaniu - powiedziała w TOK FM Holland. Zaznaczyła, że dla Amerykanów przymiotnik "polski" nie oznacza, że to Polacy spowodowali.
To nie pierwsza sytuacja, w której za granicą nazistowskie obozy w Polsce określa się mianem "polskich obozów". W zeszłym roku o "polskich obozach śmierci” pisała kanadyjska gazeta "Globeand Mail". Zdarzało się to też amerykańskiemu dziennikowi "New York Times". Cztery lata temu podobnego określenia użył niemiecki dziennik "Die Welt", który później na swym portalu internetowym poprawił błąd i wyjaśnił, że chodziło o obozy założone przez niemieckich nazistów na terenach okupowanej Polski.
Brytyjski dziennik "Guardian" w 2009 roku skrytykował jeden z niemieckich kanałów telewizyjnych za opowiadanie o "polskich obozach”, ale kilka lat wcześniej sam "Guardian" też popełnił taki błąd. Przeprosił, po interwencji między innymi polskiej redakcji BBC w Londynie.
W swych wskazówkach dla dziennikarzy agencja prasowa Associated Press kilka lat temu wprowadziła zapis mówiący o tym, że należy używać określeń typu "obozy śmierci w okupowanej przez nazistów Polsce” unikając nazwy "polskie obozy śmierci". W 2007 roku agencja ONZ do spraw oświaty, kultury i nauki UNESCO zmieniła nazwę obozu w Oświęcimiu na "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)".