Agencja Wywiadowcza Clancy

Tom Clancy przewidział wykorzystanie samolotów pasażerskich do ataków terrorystycznych.

10.05.2004 | aktual.: 10.05.2004 07:31

Historia Świata według Clancy'ego

Młody analityk Jack Ryan Jr. odkrywa, że w USA działa tajna, prywatna, nie powiązana z rządem agencja do walki z terroryzmem - Campus. Tylko taka organizacja może sobie poradzić z bezwzględnym fanatykiem, nie przestrzegającym żadnych reguł. Tylko uwolniony z gorsetu przepisów i układów Campus może walczyć z terrorystami na ich terenie i ich metodami. Tak zaczyna się najnowsza książka Toma Clancy'ego "Zęby tygrysa". To już dwunasta powieść pisarza, której bohaterem jest Jack Ryan, najpierw zawodowy żołnierz, potem makler giełdowy, analityk CIA, z czasem szef tej agencji, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego i wreszcie prezydent USA.

Opisując od dwudziestu lat perypetie Ryana, Clancy stworzył alternatywną wizję historii Stanów Zjednoczonych i całego świata. W tej wersji Japonia usiłuje siłą odebrać Ameryce wyspę Sajpan ("Dług honorowy"), a Rosja wstępuje do NATO, by mieć w nim oparcie podczas wojny z Chinami ("Niedźwiedź i smok"). Jak twierdzi Clancy, "różnica między fikcją a rzeczywistością jest taka, że to fikcja ma sens". Każda jego powieść opisuje realne zagrożenie, a często je wręcz antycypuje. W "Stanie zagrożenia" pisarz ostrzegał przed kontaktami CIA z bossami narkotykowymi. W "Tęczy sześć" pokazywał Europę opanowaną strachem przed zamachami terrorystycznymi. W powieści "Dług honorowy" z 1994 r. wielki pasażerski samolot pilotowany przez zamachowca samobójcę uderza w Kapitol.

W "Zębach tygrysa" miejsce Jacka Ryana, teraz już byłego prezydenta, zajmuje jego syn, który - wspierany przez agencję Campus - staje do walki z połączonymi siłami arabskich terrorystów i południowoamerykańskich dilerów narkotykowych. Czy i ta przepowiednia Clancy'ego okaże się prorocza?

Clancy multimedialny

Clancy jest tak liczącą się literacką marką, że wydawane są aż cztery cykle literackie, które firmuje swoim nazwiskiem. Cykle "Centrum", "Power Plays", "Net Force" i "Net Force - Zwiadowcy" są wprawdzie tworzone na podstawie pomysłów autora "Czasu patriotów", ale piszą je (do dziś 41 tomów) ci, którzy są wymieniani małymi literkami pod nazwiskiem Tom Clancy. Firmuje on także gry komputerowe, które często korespondują z treścią powieści. Gra "Ghost Recon" z 2001 r. (gracz dowodzi świetnie wyposażonym oddziałem amerykańskich sił specjalnych) zdobyła dziesiątki branżowych nagród na całym świecie i została ogłoszona grą roku.

Kamil Śmiałkowski

Źródło artykułu:Wprost
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)