Agencja Reutera: koalicja trwała od kryzysu do kryzysu
Światowe agencje odnotowują odejście wicepremiera Andrzeja Leppera. Zdaniem brytyjskiego Reutera, koalicja PiS z Samoobroną i LPR trwała od kryzysu do kryzysu.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/andrzej-lepper-odwolany-6038700402090625g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/andrzej-lepper-odwolany-6038700402090625g )
Andrzej Lepper odwołany
"Od swojego powstania w 2006 roku koalicja (premiera Jarosława) Kaczyńskiego z Samoobroną i mniejszym nacjonalistycznym ugrupowaniem chwiała się od kryzysu do kryzysu, na tle różnych zagadnień, poczynając od dyscypliny fiskalnej po aborcję" - ocenia agencja.
Reuter pisze, że obaj mniejsi sojusznicy, "którzy sprzeciwiali się członkostwu Polski w Unii Europejskiej, blokowali niektóre z ekonomicznych planów Kaczyńskiego, jak ewentualne wprowadzenie euro". Koalicjanci "stawiali rząd w trudnej sytuacji za granicą, stosując ostrą antyhomoseksualną retorykę i często sprzeciwiając się Kaczyńskiemu w kwestiach polityki zewnętrznej, takich jak wierne poparcie Stanów Zjednoczonych w Iraku i Afganistanie" - zauważa brytyjska agencja.
"Jarosław Kaczyński i jego brat-bliźniak Lech, polski prezydent, doszli do władzy w 2005 roku, obiecując budowę 'IV Rzeczypospolitej', Polski wolnej od tego, co (bracia) postrzegają jako wszechobecny 'układ' głęboko zakorzenionych i często skorumpowanych biznesów oraz interesów politycznych" - przypomina agencja.
Jak podsumowuje, w tym procesie ci "byli działacze antykomunistycznego ruchu 'Solidarność' starli się z prawnikami, postaciami biznesu, wolnymi mediami i intelektualistami, oskarżając ich o obronę status quo".
Reuter podkreśla, że władzom zarzuca się spolaryzowanie polskiego społeczeństwa "na skalę niespotykaną od upadku systemu komunistycznego w 1989 roku".
Dymisję Leppera relacjonuje - ale bez elementów komentarza - również amerykańska agencja Associated Press, która określa dotychczasową rządzącą koalicję jako "chwiejną".