Trwa ładowanie...
d3pv7ko
d3pv7ko
zaćmienie

Afryka ogląda zaćmienie Słońca

(AFP) Czwartkowe zaćmienie Słońca, pierwsze w nowym tysiącleciu, ściągnęło na południe Afryki kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy przyjechali z całego świata, aby móc na żywo obserwować to zjawisko.
Share
d3pv7ko

Zaćmienie rozpoczęło się przed południem nad Atlantykiem, a krótko po godzinie 13 Księżyc przesłonił Słońce nad zachodnią częścią Angoli. Później możliwość zobaczenia ciemności w środku dnia będą mieli mieszkańcy Zambii, Zimbabwe, Mozambiku i Madagaskaru.

Zaćmienie było najlepiej widoczne w Zambii. Rząd Zambii, do której przyjechało około 11 tys. osób, liczy na zyski z turystyki w wysokości 15 mln dolarów. 21 czerwca ogłosił nawet świętem narodowym.

W Zambii tysiące tancerzy ubranych w tradycyjne stroje, akrobatów, muzyków miesza się na ulicach z zagranicznymi turystami, którzy zapełnili niemal wszystkie hotele w Lusace.

d3pv7ko

Władze Zimbabwe poinformowały, że w kraju już prawie całkiem wykupiono specjalne okulary do oglądania zaćmienia, których cena osiąga 500 dolarów Zimbabwe (9 dolarów amerykańskich), czyli uzyskuje trzykrotne przebicie. Ostrzegają jednocześnie przed podróbkami sprzedawanymi na ulicach. Do obserwowania zaćmienia bez okularów wzywały liczne w Afryce sekty religijne.

Wiele szkół i firm w Zimbabwe w czwartek zamknięto, aby umożliwić tysiącom mieszkańców podróż na północ kraju, gdzie przebiega linia całkowitego zaćmienia. (aka)

d3pv7ko

Podziel się opinią

Share
d3pv7ko
d3pv7ko
Więcej tematów