Trwa ładowanie...
d36s5eo

Afganistan: Turcja przejęła dowództwo w ISAF

Turcja oficjalnie przejęła w czwartek dowództwo Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa Afganistanu - ISAF.

d36s5eo

Na ceremonii, jaka w południe (miejscowego czasu) odbyła się w centrum Kabulu z udziałem nowego prezydenta Afganistanu Hamida Karzaia, turecki generał Hilmi Akin Zorlu oficjalnie przejął dowództwo ISAF od kończących misję Brytyjczyków.

Siły ISAF liczą 4650 żołnierzy z 19 krajów, w tym - 1400 Turków. Turcja będzie dowodzić ISAF przez następne sześć miesięcy. Siły ISAF rozmieszczone są tylko w Kabulu. Odpowiadają za bezpieczeństwo afgańskiej stolicy.

Tureccy wojskowi już po raz drugi w historii Afganistanu pojawiają się w tym kraju. Przed niespełna 80 laty ówczesny król Afganistanu Amanullah zwrócił się do Turcji o przysłanie do Kabulu wojskowych, którzy pomogliby mu stworzyć armię narodową z rozbitych prywatnych armii lokalnych watażków.

Przejęcie przez Turcję dowództwa sił międzynarodowych w Kabulu ma symboliczne znaczenie. Ma wykazać przede wszystkim, że kampania antyterrorystyczna nie jest wymierzona przeciwko samemu islamowi; przeciwnie - nad bezpieczeństwem Afgańczyków czuwać ma kraj muzułmański, jakim jest Turcja.

Dla samej Ankary jest to okazja do realizacji tradycyjnych ambicji tureckich: umocnienia wpływów w rejonie Azji Centralnej i zaistnienia na światowej scenie jako regionalne mocarstwo. (jask)

d36s5eo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36s5eo
Więcej tematów