Trwa ładowanie...
d3pi3g9
IAR

Afganistan podpisał z USA pakt o bezpieczeństwie

Prawie dziesięć tysięcy amerykańskich żołnierzy pozostanie w przyszłym roku w Afganistanie. Przedstawiciele Waszyngtonu i Kabuli podpisali długo oczekiwane porozumienie w tej sprawie. Kwestionował je poprzednik obecnego prezydenta Aszrafa Ghaniego - Hamid Karzaj.
Share
Afgańskie siły przy punkcie kontrolnym w Kabulu
Afgańskie siły przy punkcie kontrolnym w KabuluŹródło: PAP/EPA, Fot: Hedayatullah Amid
d3pi3g9

Pakt o bezpieczeństwie (Bilateral Security Agreement, BSA) podpisali doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Afganistanu Hanif Atmar i ambasador USA w Kabulu James Cunningham.

Ceremonia odbyła się w pałacu prezydenckim dzień po zaprzysiężeniu nowego szefa państwa afgańskiego Aszrafa Ghaniego.

W ostatnim okresie prezydentury Hamida Karzaja relacje amerykańsko-afgańskie były bardzo złe. Karzaj nie tylko odmawiał podpisania porozumienia o stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Afganistanie, lecz także obwiniał Waszyngton za problemy swego kraju. Nowy prezydent Ashraf Ghani chce poprawić stosunki z USA.

Porozumienie przewiduje pozostawienie przez Stany Zjednoczone w Afganistanie 9 tysięcy 800 żołnierzy. Liczebność tych sił ma zmniejszyć się o połowę w 2015 roku. Do 2017 roku wszyscy żołnierze amerykańscy mają opuścić Afganistan. Władze w Kabulu mają też podpisać porozumienie o utrzymaniu mniejszego kontyngentu NATO. Łączna liczebność tych sił ma wynieść około 2 tysięcy.

d3pi3g9

Podziel się opinią

Share
d3pi3g9
d3pi3g9
Więcej tematów