Afganistan: mediacje w Gardezie i Mazar-i-Szarif
Dwie walczące ze sobą afgańskie frakcje zgodziły się w niedzielę, po kilku dniach walk, powołać komisję bezpieczeństwa w celu zdemilitaryzowania miasta Mazar-i-Szarif. Komisja ma działać po nadzorem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Mohammad Sardar Saidi z partii Hezb-i-Uahdat powiedział, że Uzbek Abdul Raszid Dostum i jego rywal Tadżyk Ustad Atta Mohammad zdecydowali się przekazać kontrolę nad miastem komisji bezpieczeństwa, kierowanej przez jego partię.
Po trzech dniach walki między zwolennikami Dostuma i Atty, komisja rozmieści 200 bojowników z obu frakcji, którzy mają w mieście zapewnić spokój i porządek. W walkach - największych od czasu, kiedy miasto zostało zdobyte z rąk talibów w listopadzie - zginęło 40 osób.
Saidi powiedział, że w ramach niedzielnego porozumienia wszystkie karabiny maszynowe, czołgi i transportery opancerzone zostaną wycofane z miasta pod nadzorem obserwatora ONZ, który będzie także brał udział w negocjacjach między frakcjami.
Ponadto przedstawiciele zwalczających się plemion afgańskich z rejonu miasta Gardez mają się w poniedziałek spotkać z udziałem mediatorów tymczasowego rządu Afganistanu. W ubiegłym tygodniu po ciężkich walkach bojownicy lokalnego dowódcy Hadżima Saifullaha zmusili do opuszczenia Gardezu mianowanego przez rząd tymczasowy gubernatora Padszacha Chana Zadrana i jego zwolenników.
W dwudniowych walkach o Gardez we wschodnim Afganistanie po obu stronach zginęło około 50 osób. W poniedziałek negocjatorzy obu stron pod egidą mediatorów rządowych mają omówić uwolnienie jeńców oraz wzajemny zwrot przechwyconego uzbrojenia i innego sprzętu. (jask)