Afganistan i Pakistan podpisały porozumienie handlowe
Afganistan i Pakistan podpisały w Islamabadzie od dawna oczekiwane porozumienie handlowe. USA mają nadzieję, że przyczyni się ono do wzrostu współpracy między nimi i umożliwi zwiększenie wymiany handlowej między Afganistanem a Indiami.
Porozumienie podpisali, podczas wizyty w Islamabadzie amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton, ministrowie handlu Afganistanu i Pakistanu.
Clinton składa wizytę w regionie, by zachęcić oba kraje do wspólnej walki z rebeliantami. Szefowa amerykańskiej dyplomacji domagała się w sobotę od Pakistanu "dodatkowych kroków w walce z terroryzmem".
- Od początku obecna administracja zmierzała do zbliżenia między Islamabadem a Kabulem. Porozumienie handlowe jest żywym dowodem zbliżenia się obu krajów - powiedział po uroczystym podpisaniu porozumienia specjalny amerykański wysłannik do Afganistanu i Pakistanu Richard Holbrooke.
Porozumienie, które musi jeszcze zostać ratyfikowane przez parlamenty, oznacza krok w kierunku spełnienia afgańskiego postulatu, by afgańskie ciężarówki mogły wieźć do Indii przez Pakistan eksportowe towary trasą prowadzącą przez przejście w Wagah.
Pakistan, który z Indiami wielokrotnie toczył wojny i zachowuje wobec nich daleko posuniętą podejrzliwość, nie chce zgodzić się na puszczenie indyjskiego eksportu do Afganistanu tą trasą, choć strony zgodziły się o tym rozmawiać w późniejszym terminie. Pakistańscy wojskowi obawiają się, że otwarcie tranzytu ułatwi przemyt broni.
Z kolei zwiększenie eksportu przez Afganistan pomogłoby prezydentowi Hamidowi Karzajowi w walce z talibami dzięki poprawie warunków gospodarczych w kraju.
Niemal 50% afgańskiego handlu to wymiana z pięcioma sąsiadującymi krajami - Pakistanem, Iranem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem. Wartość handlu między Afganistanem a Pakistanem szacowana jest na ponad 1 mld dolarów.
Jednak według Baku Światowego wymiana handlowa jest między nimi bardzo jednostronna, z korzyścią dla Pakistanu.
Afganistan ma nadzieję, że uda mu się wykorzystać swoją strategiczną pozycję i stanie się węzłem tranzytowym w handlu z Azją Środkową, Południową, Bliskim Wchodem a Chinami. Będzie to możliwe, gdy w kraju dojdzie do stabilizacji.
Oba kraje zgadzają się, że potrzebne jest nowe porozumienie, dające Afganistanowi dostęp do morza, a Pakistanowi bezpośrednią drogę do Azji Środkowej.
Porozumienie handlowe podpisano w przededniu rozpoczynającej się we wtorek w Kabulu międzynarodowej konferencji na temat przyszłości Afganistanu.